Plány pro Automatické mlýny: Otevřeno nonstop a na střeše obří terasa

10. leden 2019 09:30

Automatické mlýny v Pardubicích postupně ožívají a čekají je další velké změny. Současný majitel je chce co nejvíce otevřít veřejnosti.

Do roku 2013 se v nich mlela mouka, pak firma Goodmills výrobu zastavila a objekt prodala architektovi Lukáši Smetanovi. Mlýny poté získaly status národní kulturní památky. Západní část historické budovy koupil v minulém roce Pardubický kraj, plánuje ji opravit a nastěhovat do těchto prostor Východočeskou galerii. Východní část Lukáši Smetanovi zůstane.

„Máme za sebou úspěšný rok 2018, kdy jsme tady otevřeli malou pekárnu, zároveň je tu otevřená kavárna s cukrárnou. Současně jsme odstranili ploty a vrátnice, tím pádem je areál otevřený, průchozí a kdokoliv bude v Pardubicích, tak se bude moci podívat do areálu,“ říká vlastník Automatických mlýnů Lukáš Smetana.

Zavolejte, provedu vás

V mlýnech se také konají prohlídky. „Telefon na mě je dohledatelný na internetu, takže většina lidí si mě najde, nebo přes nějaké známé, facebook nebo instagram a domluví si prohlídku mlýnů. A to je prostě všechno.“

Automatické mlýny znovu ožívají, chystá se pekárna i pivovar

Automatické mlýny v Pardubicích

Do pardubických Automatických mlýnů se začíná pomalu vracet život. Do roku 2013 se v nich mlela mouka, pak firma Goodmills výrobu zastavila a objekt, který je dílem slavného českého architekta Josefa Gočára, prodala architektovi Lukáši Smetanovi.

Prohlídka začíná naproti přes řeku, kde architekt mluví o historii a vývoji objektu a poté pokračuje prohlídka hlavní budovy a končí na střeše. „Prohlídky ale v tomhle měsíci budou končit, protože převádíme část objektu na Pardubický kraj. Ten pak objekt nedobytně uzavře. Areál ale dál bude fungovat tak, jako dosud a ty tématické dny a gastro projekty budou fungovat dál,“ říká Smetana.

V Automatických mlýnech původní provoz skončil, přesto to tam žije. „Máme tu několik skupin lidí, které tu něco pořádají. V tuhle chvíli už to bude pořádat přímo naše rodina, budeme tu dělat tématické víkendy, africké trhy, budou se tu dělat koncerty a výstavy.“

Část objektu, která je blíž k Chrudimce, bude patřit Pardubickému kraji, druhá část zůstane architektovi Lukáši Smetanovi, který ji chce otevřít lidem.

Galerie otevřená 24/7 a obří terasa

„V případě sila jdeme do naprostého extrému z hlediska otevření veřejnosti. To znamená, že přízemí sila bude po rekonstrukci vždycky otevřené a kdokoliv přijde do areálu, bude se moci do sila podívat ve dne i v noci, bude tam trvalá výstava Gočára.“

Vyhlídka ze Zelené brány za Automatické mlýny, budovu ČRo Pardubice a věž radnice

V budově má být otevřená galerie, kde se budou pořádat různé akce. Přístupná bude i v případě, že se zrovna nic dělat nebude. „V horní části sila bude společenský sál, kde se budou hrát divadla a budou se tam dělat různé kulturní akce. Součástí rekonstrukce je bezbariérově zpřístupněná střecha, kde bude velikánská terasa,“ dodal Smetana.

V loňském roce dotvořil Smetanův tým studii celého areálu a letos jsou v plánu veškeré projekční práce, dokumentace a stavební povolení. V roce 2020 se vybere zhotovitel a začne se s realizací. Gočárovy mlýny by se mohly veřejnosti v nové podobě ukázat v roce 2022 – 2023.

Spustit audio

Související