Po vyhlášení pátrací akce se u policie roztočí kolotoč

15. srpen 2018

Policisté rok co rok evidují v srpnu a září skoro denně jednoho ztraceného houbaře nebo výletníka v lese. Hlavně senioři v zápalu hledání hub se mohou snadno zamotat a ztratit. Policisté proto vyzývají: berte si s sebou nabitý mobilní telefon.

Pátraní se stíží obzvlášť ve chvíli, kdy u sebe nemáte nabitý telefon, a rodina netuší, kam jste odešli. Do pátrací akce bývají zapojeni nejprve operátoři linky 158, jejichž úkol je poměrně důležitý. Po nahlášení události zjišťují detailní a přesné informace, od kterých se potom odvíjí další činnost všech zúčastněných složek.

Pak přichází na řadu operační důstojníci, velící policejní důstojníci, uniformovaní policisté, případně pořádková jednotka, psovodi a policisté ze zvláštních útvarů například s termovizí a jinými podpůrnými prostředky.

SOS tlačítko na mobilu

V případě vyhlášení pátrací akce může život zachránit dostatečně nabitý mobil. Policisté pomocí něj mohou najít místo vašeho výskytu. „Pro seniory jsou užitečným pomocníkem mobilní telefony s tzv. SOS tlačítkem. V případě zmáčknutí tísňového tlačítka automaticky odešlou SMS zprávu až na pět telefonních čísel.

Jakmile někdo obdrží tuto tísňovou zprávu, může zavolat zpět a vysílající mobilní telefon automaticky hovor přijme a přepne ho na hlasitý reproduktor,“ vysvětluje tisková mluvčí PČR Markéta Janovská.  Je to velká výhoda v momentě, kdy osoba volající o pomoc, už není schopna hovor přijmout sama. Třeba v případě zranění.

Chytrý náramek pro syna i babičku

Komu nevyhovuje brát si s sebou na houby mobil, může si pořídit chytrý náramek s GPS lokátorem. „Rodiče náramek kupují často dětem, aby měli přehled o tom, kde se jejich ratolest zrovna nachází. Seniorům bych to doporučoval jako pohodlnější variantu. Zařízení je pevně připnuté na ruce, takže se nemusí bát, že ho ztratí. To by se mohlo stát právě u mobilního telefonu,“ radí plk. Miloslav Kaplan.

5 rad, jak se neztratit

Pokud se pohybujete v nepřehledném terénu, v lesích nebo v polích s vysokým porostem, policie vám radí:

  1. Pokud je to možné, choďte ve dvojici,
  2. vybírejte si místa, která znáte, kde se prostorově orientujete,
  3. sdělte někomu z rodiny, kam se chystáte,
  4. mějte plně nabitý telefon,
  5. stáhněte si zdarma mobilu aplikaci Záchranka.

V případě pátrání po osobách je výborným pomocníkem vrtulník s termovizí, ta se ale nedá využít kdykoliv. V jakých podmínkách to není možné, si můžete poslechnout z úst plk. Miloslava Kaplana v záznamu pořadu.

autor: Věra Říhová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.