Potřebujete si někam skočit? Na provětrání kostí zkuste parkour

2. listopad 2018

Parkour určitě není parkur. K tomuhle sportu nepotřebujete koně. S překážkami si musíte poradit sami. Dá se provozovat prakticky kdekoliv, ale měli byste myslet na své zdraví a moc se nepřeceňovat.

„Stačí vám jenom obyčejná obuv, dobré oblečení a můžete skákat. Sami zakladatelé říkali, že je tolik parkourů, kolik je parkouristů. Každý má svůj vlastní a originální styl,“ přibližuje populární fenomén Tomáš Vyšohlíd.

„Parkouru se věnuju asi osm let. Přišel za mnou kamarád, jestli to nepůjdeme vyzkoušet. Nejdřív mi to moc nešlo. Chtěl jsem to několikrát vzdát, ale jsem rád, že jsem vydržel. Dnes se už dá učit sledováním videí, což tenkrát ještě nebylo. Věkové omezení asi není. Dá se provozovat, dokud zdraví slouží.“

Rozhýbou se dnešní děti? 

Tomáš společně se spisovatelkou Petrou Martiškovou vymyslel projekt Přes knihu ke sportu. Objíždějí školy a knihovny, kde pořádají besedy. „Máme je rozdělené na dvě části. V první povídáme o psaní. Děti se dozvědí, jak vznikají knížky, jak se dají vydat. Rozebíráme taky youtuberství. Druhá část besedy pak je o parkouru. Hodně se zaměřujeme na bezpečnost. Protože děti znají jednotlivé triky, tak na Tomáše chrlí jejich názvy a on je skáče.“

Tomáš Vyšohlíd a Petra Martišková vymysleli projekt Přes knihu ke sportu

Podle Martiškové dnešní děti sportují, pokud jsou k pohybu vedené. Se čtením to bývá podobné. „Paní učitelky pořád trvají na tom, aby děti aspoň jednu knihu za měsíc přečetly. Děti tedy čtou, ale spíš z povinnosti. Máme od nich velmi pěknou zpětnou vazbu. Když odjíždíme, přidávají si nás na Instagram, na Facebook. Posílají mi zprávy o tom, že přečetly moji knížku Útěk za láskou a líbila se jim. Tomášovi zase píšou, že zkouší nějaké skoky. Chodí mu i videa.“

Petra s Tomášem už byli na besedách i v Pardubickém kraji. Zavítali třeba do Vysokého Mýta.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.