Prázdninové cesty k vodě

Lodičky a krásné koupání. Lanškrounské rybníky zvou k návštěvě

14. červenec 2019
Areál přírodního koupaliště Dlouhý rybník

Molo jako u moře, stín pod vzrostlými stromy nebo minigolf. Dlouhý rybník u Lanškrouna toho nabízí ale ještě víc. Je to místo, kde si zkrátka užijete prima prázdninový den.

Severozápadně od Lanškrouna je soustava několika rybníků. Historicky k této krajině patří už od první poloviny 15. století. Naopak ten nejmladší, Sluneční rybník, vznikl až v roce 1965.

Asi nejznámější z celé kaskády rybníků u Lanškrouna je Dlouhý rybník, je to známé přírodní koupaliště. Vodní plocha dosahuje 20 ha, a tak na něm také často uvidíte jachtaře nebo surfaře. Naopak příznivci sportovního rybolovu míří zase ke Krátkému nebo Slunečnímu rybníku. Celou oblastí sedmi rybníků vás provede naučná stezka.

Sprcha, slunce i stín

Na břehu Dlouhého rybníka se v létě nudit nebudete. Najdete tu moderní zázemí, sprchu, lehátka, lavičky i restauraci. Park pod vzrostlými stromy nabízí dostatek místa k odpočinku. Přímo na hlavní pláži je i půjčovna loděk, šlapadel a paddleboardů. Zahrát si tu můžete minigolf nebo využít venkovní tělocvičnu. Vaše děti zase ocení moderní dětské hřiště.

Pokud by vás zajímalo, jak to u Dlouhého rybníku vypadalo třeba v období první republiky, ukáže vám to infotabule, kterou najdete přímo u vstupu do areálu koupaliště. Dozvíte se, že tu kdysi byly Tereziiny lázně a dočtete se pár zajímavých historických údajů. Rekreačním účelům slouží Dlouhý rybník už od roku 1911.

Po Dlouhém rybníku se můžete projet třeba na pramičce

Na druhém břehu Dlouhého rybníku najdete beachvolejbalové hřiště a také kempy s možností ubytování jak ve stanech, tak i v chatkách. Okolím kaskády rybníků vás provedou vycházkové okruhy. Začínají právě u Dlouhého rybníku. Kratší okruh je vhodný pro rodiny, měří jen něco málo přes kilometr. Celá naučná stezka je dlouhá 5,5 km, u jednotlivých zastavení na vás čekají informace o zajímavostech místní přírody.

Dlouhý rybník u Lanškrouna je také významným hnízdištěm vodního ptactva a důležitou zastávkou tažných ptáků. Loví zde čáp bílý a černý, volavky, divoké kachny, uvidíte i labutě. U Dlouhého rybníku hnízdí i chřástalové a racci. V roce 2012 proto na jeho břehu vyrostla ornitologická pozorovatelna. Po zpevněných cestách vede parkem cyklostezka a také běžecké okruhy.

Interaktivní mapa: Podívejte se, kde už jsme se koupali a kam se ještě chystáme.

Spustit audio