Prázdninové cesty k vodě

Cakle láká na vodu, na stěnu i pod stan

26. červenec 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Splav v Cakli

Vodácké tábořiště Cakle má několik výhod. Leží na břehu Tiché Orlice, v bezprostřední blízkosti malebné cyklostezky a na sucho tam sedět také nemusíte.

Vodácké tábořiště Cakle se nachází ve Starých Oldřichovicích, místní části města Ústí nad Orlicí.  Areál leží v podstatě u cyklostezky, která vede krásnou krajinou podél řeky z Ústí nad Orlicí do Letohradu. A pokud se v Cakli rozhodnete, že byste kolo vyměnili třeba za brusle, máte možnost si je tam půjčit.

S Caklí spojil svůj život vodák Zdeněk Polák. „Tohle bylo vždycky koupací místo pro Oušťáky. Ale ideální je vyrazit sem jeden den na kolo, druhý den na vodu, třetí na inline brusle. Všechno tohle vybavení si v Cakli můžete půjčit. Vodáci mohou sjet Tichou Orlici po proudu, ale asi nejvíc oblíbená je trasa z Letohradu. Je to pohodová jízda a cestou můžete navštívit i řadu památek,“ dodává Zdeněk Polák.

Pravá via ferrata

V areálu tábořiště v Cakli najdete také horolezeckou stěnu pro děti i dospělé. „Její součástí je i via ferrata, je jediná v Pardubickém kraji,“ dodává předseda Klubu českých turistů Horal Ústí nad Orlicí Otakar Boura. „Ferrata nabízí obtížnost A, B, C a její součástí jsou také dva lanové mosty a tři výstupové trasy. Zájemci mohou přímo na místě po předchozí domluvě využít rad instruktora a půjčit si veškeré potřebné vybavení k lezení,“ vysvětluje Boura.

V Calkli najdete také beachvolejbalové hřiště, veřejné ohniště, bufet a součástí areálu je i půjčovna lodí. Tichá Orlice je pro vodáky stále populárnější.

V Cakli najdete hned několik venkovních grilů

V její nejhořejší části je krátký obtížnější úsek, v místech pod Lichkovem. Pod ním je už řeka obtížná méně, stále si ale zachovává spád v lesnatém údolí až k Jablonnému. Tam narazíte na regulované koryto a také vysoký jez.

Dále řeka plynule teče až k Letohradu. V oblasti Hrátnice je řeka plná meandrů, často podemletých, pak se koryto řeky spíše narovnává. Pod Brandýsem do Chocně je řada jezů. Od Chocně už Tichá Orlice teče v pomalém proudu a v častých meandrech k soutoku s Divokou Orlicí.

Interaktivní mapa: Podívejte se, kde už jsme se koupali a kam se ještě chystáme.

Spustit audio