Prázdninové cesty k vodě

Zkuste Pastviny, jeden z nejkrásnějších koutů Orlických hor

11. srpen 2019
Pastvinská pláž v lokalitě Na Panelu

Obec Pastviny má jen 360 stálých obyvatel, v létě se ale pořádně nafoukne. K přehradní nádrži míří tisíce turistů. A většinou dobře ví, proč.

Přehradní nádrž Pastviny a stejnojmenná obec leží v nejnižší části Orlických hor, v Mladkovské vrchovině, necelých 8 km od Žamberku. Zvlněná krajina, panorama Studeneckých skal a rozhlehlé pastviny, to je typický obrázek okolí přehradní nádrže, která na toku řeky Divoká Orlice začala vznikat v roce 1933 a napouštěla se o pět let později.

Po vodě i po souši

Malebná krajina, pěkné koupání, cyklotrasy a turistické cesty v létě přilákají mnoho turistů, a tak na Pastvinách najdete několik penzionů a kempů. Půjčit si v nich můžete loďky, šlapadla, elektrolodě a také elektrokola. Je tu i další možnost: projet se okolo přehrady výletním vláčkem, Pastvinským expresem. Pokud se rozhodnete obejít celé přehradní jezero pěšky, počítejte s několika hodinami, celkem je to asi 17 km.

Bobová dráha na pastvisnké přehradě funguje od roku 2018

U pastvinského mostu se můžete občerstvit v restauraci, nedaleká pláž Na Panelu je hodně oblíbená, nabízí pozvolný vstup do vody. Od loňského roku je tam v provozu bobová dráha dlouhá 740 metrů. V areálu si můžete půjčit také loďky a šlapadla. Stejně jako v Autokempu Šlechtův palouk, který provozuje obec Pastviny.

Na Šlechtově palouku si můžete objednat ubytování ve vybavených chatkách, areál nabízí samozřejmě i možnost stanování a zaparkování karavanů. V kempu nechybí restaurace a v recepci, která funguje jako infocentrum, najdete celou řadu tipů na výlet i do širšího okolí pastvinské přehrady.

Dalším z oblíbených kempů je areál U Kapličky, který také nabízí místa pro stany i karavany. I zde najdete občerstvení a velké parkoviště. Další oblíbená tábořiště jsou například Petrův palouk nebo kemp Duha.

Interaktivní mapa: Podívejte se, kde už jsme se koupali a kam se ještě chystáme.

Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.