Prázdninové cesty k vodě

Voletický rybník je plný naháčů. Chytit si je můžete i vy

25. srpen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Rybáři se scházejí u Voletického rybníka už v pět ráno
Předchozí díl
Následující díl

Voletický rybník leží mezi Voleticemi  a Luží na Chrudimsku.  Je bohatě zarybněný, proto si ho oblíbili rybáři nejen z Luže a okolí. Mezi oblíbené úlovky patří kapři naháči. Jsou bez šupin, takže odpadá práce s jejich odstraňováním.

Podle předsedy tamního rybářského svazu Josefa Miláčka se během roku doplňuje osádka rybníku v hodnotě až půl milionu korun.

Rybářský svaz Luže nabízí denní a týdenní  tzv. hostovky, takže si tam mohou zachytat i přespolní rybáři. K mání je i celoroční povolenka.

Voletický rybník i pro romantiky

Když se postavíte na hráz, tak uvidíte z jedné strany lužský poutní kostel na Chlumku, na straně druhé voletický kostel.  Kolem rybníka vede stezka se stromořadím, takže rybník může posloužit i k příjemné, romantické procházce.

Přímo u vody mají rybáři zázemí v podobě dřevěné chaty, kde se scházejí a projednávají důležité i méně důležité záležitosti ohledně aktivit rybářského svazu.

Atraktivní  rybářské závody

Nejbližší rybářské závody na Voletickém rybníku jsou už v měsíci září. Rybářské závody dvojic se konají v sobotu 7. září . Nejen pro rybáře je velmi atraktivní Voletická padesátka, která startuje v pátek 13. září a končí až v neděli  15. září.

Chytá se ve dne v noci se speciálním povolením ministerstva zemědělství.  „A úlovky jsou často unikátní.  Každý rok se vytáhnou trofejní kapři, kteří mají mezi osmdesáti až devadesáti centimetry. Ti nevětší mají kolem metru,“ říká Radomír Rychtařík, jednatel Rybářského svazu MO Luže. Ale k úhoně tito velikáni nepřijdou. Ryby nad šedesát centimetrů se házejí zpět do vody, aby se zachovala atrakce pro další rybáře.

Pohled od rybníka na kostel ve Voleticích

Původně vodní nádrž pro JZD

I když to vypadá, že tento rybník je na místě odjakživa, není to pravda. „Vznikl teprve v roce 1967. Původně tam byly močály a zaplavené louky. Vytvořením hráze vznikla nádrž, kterou využívalo Jednotné zemědělské družstvo Luže,“ řekl nám předseda Rybářského svazu MO Luže Josef Miláček.

„Voletický rybník byl kdysi obložený lidmi. Dnes už jsme rozmazlení a vybereme si raději koupání v bazénu s chemickou vodou. Přitom tento rybník je průtočný, napájí ho Novohradka, a sinic tu máme minimálně,“ říká Josef Miláček.

Občas se někdo přijde vykoupat. To si pak vybere spíše stranu směrem k Voleticím. Je tam mírnější stráň, takže tam lze bez problémů položit deku a užívat si vodu i slunce.

Interaktivní mapa: Podívejte se, kde už jsme se koupali a kam se ještě chystáme.

Spustit audio

Nejnovější zprávy

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.