SERIÁL

9) Chrudim v objetí Železných hor. Tak ji uvidíte jen z Mydlářovské věže

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pohled na Chrudim z minaretu Mydlářovského domu v Chrudimi
Předchozí díl
Následující díl

Mydlářovská věž patří k nejvyšším dominantám Chrudimi. Věděli jste, že si můžete vyšlápnout až nahoru?  Z balkónu těsně pod vrcholem věžičky uvidíte Chrudim schoulenou mezi kopci, což běžně vidět není.

Věž má podobu minaretu. Nechal ji vystavět syn Matěje Mydláře - Daniel. Matěj tento dům zvedl v 16. století o dvě patra. Vytvořil z něj architektonický klenot s kamennými arkádami. Jeho syn pak dům obohatil o věžičku. Dnes tam sídlí Muzeum loutkářských kultur.

Observatoř v minaretu

Věžička Mydlářovského domu má podobu minaretu. Je tedy jisté, že Daniel Mydlář se inspiroval východní kulturou. „Ale ještě zajímavější je, že to měla být observatoř. Historické záznamy to potvrzují, ale jaké měl tehdy Daniel Mydlář vybavení, a jestli observatoř skutečně využíval, to se dnes už nedozvíme,“ říká ředitelka Muzea loutkářských kultur Simona Chalupová.

V každém případě si dnes můžete na malém kamenném sedátku ve věži představovat, jaké to asi bylo pozorovat hvězdy bez světelného smogu.  

Panoramatický pohled na Chrudim

Nejkrásnější pohled na Chrudim je z balkónu, na který vstoupíte těsně pod vrcholem minaretu. Chrudim je schoulená mezi kopci, což normálně vidět není. Železné hory ji lehce objímají. Vidět je rozhledna Bára, vysílač Krásné, na dosah jsou věže kostela Nanebevzetí Panny Marie. Do kostelní věže se ale nedostanete tak lehce, jako do minaretu.

Pohled na věž Mydlářovského domu z nově opravených teras

Dopřejte si pohled na Chrudim

„Pohled na chrudimské střechy a zajímavé uspořádání tohoto města si můžete dopřát denně. Nemusíte ani do expozice loutek, stačí říct, že chcete na věž. Když je hezké počasí, je vidět i Kuňka a elektrárna Opatovice,“ zve do věže Mydlářovského domu ředitelka Muzea loutkářských kultur Simona Chalupová.

Interaktivní mapa: Klikněte a vyberte si svůj prázdninový rozhled!