Proč se těšit do muzea

Muzea i galerie jsou stále zavřená. Plánované výstavy jsou ale nainstalované a muzejníci čekají větší rozvolnění, aby jejich práce nepřišla nazmar. Některé výstavy prodloužili, jiné přenesli do online prostoru. "Ale je to jako s fotbalem," vysvětluje ředitel Regionílního muzea v Litomyšli René Klimeš. "Autentický zážitek je nenahraditelný." 

Jednou z prodloužených akcí je obrazová výstava malíře Sergeje lščuka. Sergej se narodil před padesáti lety v sovětském Kalininsku. Studoval a žil v Saratově, kde se potkával s významými ruskými malíři. Od roku 1999 žije a tvoří v České republice. Obrazy Sergeje Iščuka jsou k vidění v mnoha evropských muzeích i v soukromých sbírkách. 

Do Litomyšle se Sergej Iščuk zamiloval na první pohled, stále obdivuje, že se lidé v Litomyšli zajímají o kulturu, umění i o samotné svoje město. 

Sergej Iščuk se svou můzou v ateliéru v Litomyšli

Výstava, kterou Regionální muzeum v Litomyšli uspořádalo u příležitosti životního jubilea malíře Iščuka, zahrnuje více než šedesát obrazů - portréty, krajinky, zátiší a ženy. "Jsou to obrazy z různých období," vysvětluje Sergej Iščuk. "Výstava nám dala hodně práce, některé starší obrazy jsme si půjčili, některé jsem si i koupil zpátky. A když teď před nimi stojím, mám pocit, jakoby děti přišly na tátovo jubileum."

Obrazy visí v Regionálním muzeum v Litomyšli už dva měsíce, kromě muzejníků a autora je ale ve výstavním sále nikdo neviděl. Výstava je prodloužena do konce května.

Corona necorona - archeolog nespí

Regionální muzeum v Litomyšli má také svoje oddělení archeologie. Výzkum provádí od Jevíčka, přes Poličku až po Litomyšl.  Loňský rok byl pro litomyšlské archeology obzvlášť štědrý. Vyzvedli tři mincovní poklady, z nichž jeden obsahoval přes 6 tisíc mincí.  

Archeoložka Jana Němcová v depozitáři muzea v Litomyšli

Zajímavý výzkum vedou archeologové na Šibeničním vrchu v Poličce, kde se jim podařilo odkrýt nejen základy samotné šibenice, ale také kosterní pozůstatky popravených, včetně částí jejich oděvu.

Mladočovské Jericho

Litomyšlské muzeum se pravidelně podílí na vydávání různých publikací. V tomto roce podpořilo mimo jiné i vydání vzpomínek rolníka Jana Boštíka z Mladočova. Jde o unikátní kronikový záznam, ve kterém je zachycena tragédie kolektivizace vesnice. Jan Boštík své vzpomínky stylizoval jako příběh dobývání Jericha. Díky jeho literárním schopnostem, nadsázce i humoru, se čtenář dokáže snadno přenést do bolavých padesátých let.

Rolník Jan Boštík z Mladočova

Knihu kompletuje vnuk Jana Boštíka, Martin. Novou edici této knihy připravuje Pavel Hájek z Knihovny Václava Havla pod názvem Mladočovské Jericho. Publikace bude mít rozsáhlý poznámkový aparát a bude doplněna historickými studiemi. 

Spustit audio

Související