První český biomilíř. V Moravské Třebové topí kompostem
Zahradníci v Moravské Třebové dostali v předstihu vánoční dárek. Jejich skleník vytápí ekologický biomilíř, teplo tak rostlinám zajišťuje kompost.
Podle propočtů by měl dodávat teplotu okolo padesáti stupňů Celsia. Tamní technické služby dokonce plánují pokusně pěstovat v části skleníku i zeleninu.
Biomilíř je součástí školního autorského projektu studenta VOŠ Bystřice nad Pernštejnem Jakuba Stejskala a podílí se na něm Technické služby Moravská Třebová.
Zařízení je u skleníku technických služeb a během topné sezóny ho má pokusně vytápět.
Jedná se vlastně o kompost složený z určitého poměru surovin, který by měl produkovat teplotu okolo 50°C po dobu jednoho roku. Uvnitř jsou zabudovány výměníky, které přenášejí teplo do prostoru skleníku.
Po skončení produkování vhodné teploty k vytápění, bude biomilíř přeměněn v plnohodnotný kompost, což zvyšuje jeho ekologickou efektivitu.
Biomilíř
- zahřívá se na teplotu okolo 50°C
- má průměr 7 m a na výšku měří okolo 3 m
- množství použitého materiálu bylo cca 80 m3
Na kompostu se pracovalo v průběhu října a listopadu. Samotná zakládka byla hotova za tři dny, ale přípravné práce trvaly několik měsíců.
Největší výhodou podle technických služeb je fakt, že všechen materiál, který vloží do procesu, dostanou zpět v podobě kvalitního kompostu, přitom mohou tento proces využít k vytápění a šetřit tak náklady.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Putin přijal Fica. ‚Česká vláda zajistila, abychom se nemuseli plazit před masovým vrahem,‘ říká Lipavský
-
Útočník z Magdeburku opakovaně hrozil spácháním trestných činů. Za nebezpečného ale označen nebyl
-
Kulturní války na Slovensku? Jen zástěrka pro ovládnutí institucí, míní konzervativní novinář
-
Voborníková mohla jet závod s hromadným startem. Servisní kamion s lyžemi ale odjel pryč