První letošní med bude na konci května. Nejdříve z květů javoru, jívy a hlohu

25. duben 2023

Kdy bude první letošní med? Na to se ptají zákazníci pardubického včelaře Evžena Báchora už v lednu. Trpělivost je ale na místě. Včely totiž nejdřív cukry rozštěpí a med se musí vysušit a vyzrát. Na první sladké potěšení se mohou těšit spíše až na konci května.

„Já lidem říkám, že včely na sněhuláky nechodí. Teď teprve začínají zpracovávat první sladkou šťávu. V polovině května už bychom se mohli podívat do úlu, jestli to mají připravené. Na konci května by mohly být první fantastické medy z květů javoru, hlohu a vrby. A pomalu se přidají ovocné stromy, tedy třešně, jabloně a hrušně,“ popisuje aktuální situaci včelař Evžen Báchor.

Letošní jaro značka ideál

Jaro se letos  podle Evžena Báchora zdá být ideální, jednotlivé rozkvétající rostliny na sebe hezky navazují a teploty jsou také ideální, žádné vedro. Při vysokých teplotách, které mohou jít až ke třicítce, nektar zasychá, včelám pak chybí energie na létání, je to začarovaný kruh. To ale letos zatím nehrozí.

Teď je jaro v plném proudu, příroda rozkvétá a včelí pastva je alfa omega všeho. Včelař musí zjistit, co mu roste kolem úlu v okruhu tří kilometrů, aby věděl, jaký med bude stáčet. Teď v dubnu kvetou javory, vrby, postupně nakvétají ovocné stromy, pak přijdou akáty, lípy, a další.

Dlouhověké včely předávají žezlo

Dlouhověké včely se líhnou koncem léta a v úlu žijí až do konce dubna. Teď už je sedmdesát procent dlouhověkých včel vyměněných za ty letní - krátkověké. Ty žijí po vylétnutí z úlu maximálně měsíc. Ony se doslova upracují. Staré včely pak nahrazují mladé a matky kladou kolem 1500, na vrcholu sezóny až 2000 vajíček denně. Po dvaceti dnech se letní včely obměňují, kolem úlu to hučí a žije.

Proč jsou Italové nadšeni z českého medu? Poslechněte si v záznamu pořadu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.