Pyrotechnik: manželku i oba syny živí bomby
Dovedete si představit, že by byli váš parter i potomci profesionálními hledači bomb? Takhle to chodí v rodině docenta Jiřího Chládka. A jeho manželka celou odbornou filmu finančně řídí.
Jiří Chládek tráví tyto dny v Pardubicích. Zkoumá totiž, zda není nějaká nevybuchlá munice v lokalitě „ slepé rameno Labe“ a to na zakázku Povodí Labe. Z dobových snímků vyplývá, že do okolí tohoto ramene dopadaly bomby při spojeneckých náletech za 2. Světové války.
Až 15 procent bomb z války nevybuchlo, stále jsou ale nebezpečné
Podobných lokalit je v Pardubicích několik. Třeba také okolí letiště, areálu Parama i nádraží. Pyrotechnici zatím v Pardubicích našli jen zasypané krátery a střepiny z leteckých pum. Studie ale říkají že 10- 15 procent leteckých pum nevybuchlo.
Bohužel, u takových bomb s chemickým dlouhodobým zapalovačem může dojít k samovolnému výbuchu, jak se tomu už stalo třeba v Rakousku. Co se týká počtu nálezů, hodně zasažené je spíš Opavsko a Ostravsko a také Znojemsko a oblasti jižních a jihozápadních Čech.
Docent Jiří Chládek říká že se k profesi dostal za mlada. V Pardubicích, tehdy ještě na VŠCHT, vystudoval Katedru teorie a technologie výbušnin a pak pracoval jako zbrojíř. Po převratu nakonec přetavil do vlastního podnikání.
Poslechněte si celou reportáž Drahomíry Bačkorové, která z člunu sledovala Jiřiho Chládka při práci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.