Razie proti kamínkářům na Seči. Bagr rozhrnul mohyly a zboural cestu na ostrov
Rozhrabané mohyly a zbouraný most, který z kamení lidé postavili na ostrov. Hladina sečské přehrady je asi o sedm metrů níž než obvykle a davy turistů míří na ostrov, kam se běžně dojít nedá. Po návštěvnících ale zůstávají stavby, které můžou být problém - hromady z kamenů. Mohyly znamenají riziko pro jachtaře, hasiče i záchranáře. Seč už proto začala kamenné vzpomínky na výlet likvidovat.
Přehrada bez vody coby turistická atrakce. Dav lidí, který čeká frontu na provizorní mostek z kamenů na ostrůvek. A také mohyly, které lidé živelně staví jako vzpomínku na výlet. To je obrázek, který k Seči patří posledních několik týdnů. A také riziko, které radnice nechce tolerovat. Kamenné věže jsou rozebrané, o přechod na ostrov se postaral bagr.
Brzy ráno sedí na břehu jen pár rybářů. O desítky metrů dál od břehu, než je obvyklé. Seč je zaplněná jen zhruba ze třetiny, hladina klesla o sedm metrů. Na výběžku u ostrova pracuje bagr. „Hromady kamení postupně rozebíráme a teď přijde na řadu přechod, je to nebezpečné,“ říkají pracovníci města.
Redaktor Josef Kopecký je tak poslední, kdo po kamenné stezce přeskákal, pak ji přerušila radlice. „Lidi si to asi neuvědomují, ale takové stavby jsou nebezpečné,“ vysvětluje starosta Seče Marcel Vojtěch (Sečská lilie).
Utržený lodní šroub
Představují riziko pro plavce, jachtaře, záchranáře. Utržené lodní šrouby, poškozená kormidla nebo zranění při pádu do vody. „Zrovna v tomhle místě je mělko, máme už zkušenosti a pamatujeme takové případy. Hladina musí být bezpečná pro rekreanty i pro složky IZS,“ pokračuje starosta Vojtěch.
Město sice o turisty stojí, ale nechce riskovat. Začalo kamenné mohyly likvidovat. Pokud by první varování nestačilo, bude rozebírání pokračovat. A to hlavně v místech, kde vadí nejvíc.
„Znesnadníme přístup na ostrůvek a do lokalit, kde lidi dělají věci, které by dělat neměli,“ říká Marcel Vojtěch. Na bezpečnost apelují i krajští hasiči nebo záchranáři. Mohyly nejsou dobrý způsob, jak nechat v přehradě svůj otisk.
Výjimečně nízká hladina
Bez vody zůstane Seč ještě několik týdnů. Hladina je snížená kvůli opravě ochranné zdi u hráze pod hradem Vildštejn. „Skála je zpevněná betonem. Při prohlídce bylo zjištěno, že není v dobrém stavu, takže ho bude potřeba otlouct a udělat nové zpevnění skály,“ popsala důvody mluvčí Povodí Labe Hana Bendová. A to se právě teď děje. Několikapatrové lešení u hráze zůstane ještě několik týdnů. V polovině prosince se voda začne vracet tam, kudy se teď procházejí turisté.
Související
-
Sečská přehrada bude několik měsíců částečně vypuštěná, klesne až o 5 metrů
Začalo vypouštění sečské přehrady. Hladina nádrže výrazně klesne, až o 5 metrů. Je to nutné opatření k tomu, aby se ke skále vedle hráze dostali opraváři. V čem je problém?
-
Sečská přehrada se stavěla dlouho, firma nakonec zkrachovala
Přehradní nádrž Seč je největší vodní plochou Pardubického kraje a asi nejznámější rekreační oblastí. Sečská přehrada chrání před povodněmi a dává energii. Za tím v...
-
Řetízek od špuntu sečské nádrže je zrezavělý. Vyměnit ho musí potápěči
Představte si, že chcete vyměnit řetízek od špuntu ve vaně. Jenže ten řetěz má několik tun a špunt je v 26m hloubce. Tuhle situaci teď řeší tým potápěčů na sečské p...
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
OVĚŘOVNA: Pražský doktor lže o nežádoucích účincích mRNA vakcín proti covidu. Žádné přitom nenahlásil
-
Bezplatná linka psychické pomoci omezuje provoz. Prosinec je přitom nejvytíženější měsíc
-
Díky nám se zaměstnanci opravdu cítí lépe a mají více energie, říká zakladatelka Fpohybu Nela Ďopanová
-
Kriminolog: Rusové zatýkají podle seznamů svobodomyslné Ukrajince. I proto je příměří nemyslitelné