Rýha od nehtu v kontaktní čočce může poškrábat oko

30. leden 2019

Nošení kontaktních čoček není omezeno věkem. O tom, jestli jsou pro vaše oči vhodné, se vždy poraďte s očním lékařem. Pokud vás čeká premiéra, první nasazování a snímání raději vyzkoušejte u zkušeného optometristy.

Jestli jsou kontaktní čočky plnohodnotnou náhradou za dioptrické brýle, je diskutabilní. „Já osobně doporučuji, aby byly doplňkem k brýlím. Samozřejmě jsou případy, kdy nošení čoček je pro některé pacienty jedinou možností kvalitního vidění, třeba když se léčí s patologií rohovky. Lidé si pro kontaktní čočky chodí do optiky hlavně kvůli sportu. Výjimkou nejsou ani nevěsty, protože málokteré brýle se hodí ke svatebním šatům,“ směje se optometristka Hana Adámková.

Měkké kontaktní čočky - český vynález

Kontaktní čočky by lidé měli kupovat zásadně v optikách. Na trhu existují dva typy, tvrdé a měkké. V Česku se spíš používají z materiálu polyHema (hydrogel), který byl objeven českými vědci Ottou Wichterlem a Drahoslavem Límem a roku 1953 byl patentován. „Existují ještě vylepšené varianty, díky kterým je čočka lépe smáčivá, má lepší mechanické vlastnosti a snadno udrží vodu.“

Spánek s čočkami může být rizikový

Lidé si mohou zvolit, jestli chtějí čočky jednodenní, na opakované použití, nebo na prodloužené nošení, tedy i přes noc. Při poslední jmenované variantě vzniká riziko narušení imunitního systému oka, které ztrácí přirozenou obranyschopnost. Oči v tomto režimu jsou náchylnější na oční infekce. „Doporučuji alespoň jednou týdně čočky z oka vyndat a vložit do peroxidového roztoku, aby se důkladně vyčistily. Díky tomu se také stanou pro oko pohodlnější.

Uživatelé kontaktních čoček jsou vůči nejrůznějším očním infekcím obzvlášť zranitelní

Jak kontaktní čočky nasazovat?

Vždy mějte při manipulaci s čočkami důkladně umyté ruce. „Nedoporučuji krémová mýdla se zvlhčujícími složkami, protože mohou čočku mastit a to je pro oko nepříjemné. Zcela dostačující je čiré mýdlo s dezinfekčním účinkem. Nejčastěji lidé nasazují čočky ráno. V tomto případě je dobré, nechat oko rozdýchat, rozkoukat nejméně půl hodiny, aby po nočním spánku opět zvlhlo,“ říká optometristka.

„Dámám bych ráda připomněla, že je lepší nejdříve čočky nasadit a poté se nalíčit, aby nemusely začínat podruhé,“ přidává užitečnou radu Hana Adámková. Také se naučte rozeznat rub a líc kontaktní čočky, abyste měli jistotu, že půjde dobře nasadit a v oku bude bezpečně držet. A pozor na nehty. Při manipulaci by mohly do čočky udělat rýhu, a tím by se oko mohlo poškrábat.

Při dlouhodobějším používání kontaktních čoček, i přesto že jste zvyklí na jednu značku, se může stát, že vám najednou přestanou vyhovovat. U žen může nastat problém, kdy změní odličovací prostředek, třeba s obsahem oleje a na čočce se začnou dělat tukové vrstvy. „Oči se jinak chovají i v suchém zimním počasí, kdy se změní kvalita slzného filmu. Stejně tak se mohou objevit komplikace v těhotenství nebo při užívání antikoncepce. Změnu pocítíte i při kouření, nebo změně životosprávy.

Patří kontaktní čočky do směsného odpadu, nebo ne? Dozvíte se ze zvukového záznamu.

autor: Věra Říhová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.