Rýsuje se proměna zámku v Litomyšli. Zatím na papíře
Tuhle památku najdete na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Ale velkými úpravami projde po letech. Pomoci by měly evropské peníze.
O dotaci z Evropské unie žádá Národní památkový ústav: „Jako správný hospodář musíme začít od krovů a střešních plášťů. Nejstarší části jsou už z doby kolem roku 1630. Na to naváže obnova renesančních štítů včetně souboru dvaceti unikátních pozdně renesančních a raně barokních komínů,“ popisuje Miloš Kadlec, ředitel územní památkové správy Národního památkového ústavu Sychrov.
A pokračuje: „Další etapu představují úpravy některých interiérů, především v rámci třetího nadzemního podlaží. Měl by se tam vytvořit malý koncertní sál a multifunkční sály. Ty by plnily různé edukační funkce zaměřené na sgrafita. Chceme provést restaurování a prezentaci unikátního souboru kulis. Chtěli bychom taky obnovit sloupový sál a další prostory v přízemí. Měly by sloužit pro správu objektu i pro pořádání kulturních akcí.“
Sgrafita a Smetanka
Litomyšl Litomyšlí podle Kadlece dělají unikátní soubory sgrafit. „Do projektu se kvůli limitům nevejdou úplně všechny fasády, ale začneme těmi nejohroženějšími a nejcennějšími.“
Cílem památkářů je taky nová konstrukce pro potřeby festivalu Smetanova Litomyšl. „Ta by umožnila snadnější a rychlejší stavbu. Mohla by posloužit i pro pořádání dalších akcí, které bude připravovat správa zámku.“
Druhá akce: Panský dům
Památkový ústav by zároveň chtěl získat další peníze na rekonstrukci sousedního Panského domu. „Chtěli bychom vrátit a obnovit všechny památkové hodnoty, které ten objekt má a dát mu využití. Přízemní část poslouží jako restaurátorské dílny, druhé nadzemní podlaží pak jako depozitář, třetí nadzemní podlaží by mělo být prezentační s celoročním provozem a galerií,“ říká Kadlec.
Česko se dělí na čtyři územní památkové správy. Ta na Sychrově má ve své působnosti celkem 18 objektů v Pardubickém, Královéhradeckém a Libereckém kraji. Řeší provozní i koncepční záležitosti.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.