Samojed – pes, který vás zahřeje v posteli i na saních

21. leden 2020

Samojedi jsou huňatí, bílí, usměvaví psi. Pocházejí ze Sibiře. Kdysi tam kočovaly kmeny lidí, kteří chovali soby. A samojedi jim v jejich práci pomáhali. Hlídali soby a strážili tábor před vlky a medvědy, starali se o děti, které zahřívali svou srstí. A v neposlední řadě fungovali jako zvonek, což jim zůstalo dodnes. Jsou to dobří hlídači.

„Podle toho, jak silná byla zima, se říkalo, že je zima dvou, tří psů, atd. Záleželo na tom, kolik psů zahřívalo jedno dítě. To je ale už možná jen pověst,“ směje se musher a chovatel ze Strakova u Litomyšle Pavel Lněnička.

Sukně z chlupů samojedů?

Chlupy psů samojedů jsou duté a tudíž dokonale záhřevné. Podobně to mají lední medvědi nebo polární lišky. Rodina Lněničků chlupy pravidelně vyčesává a rozhodně nevyhazuje. Dají se z nich totiž upříst nitě a pletou se sukně nebo svetry, které dokonale ochrání před krutou zimou.

Čtěte také

Samojedi línají dvakrát ročně, a podle Pavla Lněničky údržba jejich srsti není až tak náročná. Nicméně vyčesávání je nutné.

„Usměvavý kukuč samojeda, který má černé řasy, se vám za tu práci bohatě odmění. Hlavně ty medvědí typy vypadají jako věčně se smějící psi. A  mají obrovský smysl pro humor. Jen se otočíte, a pes je fuč a někde hrabe,“ směje se musher.

Spřežení samojedů Pavla Lněničky

Psi chtějí vyhrávat, feny si běh užívají

Musher Pavel Lněnička trénuje psy samojedy od roku 1993. Momentálně jich má ve své chovatelské stanici Z měsíčního světla sedm. A při každé vhodné příležitosti je všechny zapřáhne do saní. I ti starší běhají, dokud je to možné. A jak je to s vůdčím psem smečky?

„Ve psím spřežení musí být jeden vůdčí pes. Někteří psi si to mezi sebou opakovaně vyříkávají. Zato fenky jsou hodné. Ty se neperou. Jen musím dát pozor na to, když se hárají. To pak psi myslí úplně na něco jiného, než na tah. Na závody ale jezdím se psy. Fenky jsou na tréninku úžasné, ale na závodě se nenechají do ničeho nutit. Jakoby říkaly, zapřáhni si psy, my nepotřebujeme vyhrávat…“ popisuje svůj život se samojedy Pavel Lněnička.

Spustit audio

Související