Sejdeme se na kožním! Lidé se na jaře chtějí zbavit pih a zmírnit alergie
Tlak na kožní vyšetření je v jarních měsících extrémní. Změna na kůži často přivede pacienta ke kožnímu lékaři, a těch je podle kožní lékařky Ivy Žampachové stále málo.
„Právě v tomto období přibývají ke klasickým kožním problémům alergické reakce, které se odrážejí na kůži velmi výrazně. Hodně přicházejí také lidé s žádostí o odstranění znamének na kůži. To je pro nás rutina. Před létem se všichni snaží zlikvidovat pigmentová znaménka, která by se se slunečním zářením mohla tzv. zvrtnout,“ říká MUDr. Iva Žapachová.
Krátký proces s nevzhledným fibromem
„Různé fibromky a výrůstky na kůži se lehce odstraňují kyretkou na jedno použití, to už je dnes krásný výkon, bez problémů to jde velmi rychle a bez jizev. Nebo se používají lasery. Ty umí odstranit velké výrůstky i ve kštici. Vývoj laserů v kožním lékařství je v posledních letech velmi zásadní,“ míní MUDr. Iva Žampachová.
Nezapomeňte na jarní úklid pleti. Pleť je třeba vyčistit, vyživit a připravit na sluneční záření. Ale pozor na lihové čističe, je třeba vybírat přípravky, které jsou ke kůži ohleduplné.
„Přidejte antioxidanty do pokožky. Dnes už existují nová séra, která obsahují právě antioxidanty, včetně nejznámějšího vitaminu C. Dokonce se objevují nové molekuly, tzv. Pro- xylane, které zpevňují kůži,“ vysvětluje MUDr. Žampachová.
Ale pozor, je potřeba používat veškeré přípravky opatrně, zkusit si nejprve potřít kousek kůže a sledovat, co to udělá.
Jak se odstraňují žilky na kůži a jaké druhy bradavic existují? Poslechněte si v audiu pořadu.
Související
-
Kůže je jako zrcadlo. Stres může vyvolat ekzém, alkohol lupénku
Skoro každá kožní choroba snižuje kvalitu našeho života. Obzvlášť v letních měsících, kdy se lidé stydí nosit krátké kalhoty, sukně a trička s krátkými rukávy.
-
Dojděte si na kontrolu znamének dřív, než si pustíte slunce k tělu
Slunce ještě nemá svou obvyklou sílu. Proto je právě teď vhodná doba na dermatoskopické vyšetření. Ještě je čas odhalit všechno, co se během roku nově na kůži vytvořilo.
-
Nechoďte se svojí kůží na trh. Víme, jak ji spolehlivě ochránit před sluncem
Nejzhoubnějším z nádorů je melanom. Rakovina kůže zabije v Česku ročně 450 lidí. Právě teď nám září nad hlavami nejzrádnější jarní slunce.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://pardubice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://pardubice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.