Setí paprik už nemůže být jednodušší. Zkuste rašelinové knoflíky
Je čas výsevu paprik, rajčat a okurek. Pokud máte doma málo místa, bude se vám hodit jednoduchá vychytávka. Vložte semínko místo do kelímku se zeminou, do rašelinového knoflíku.
Jedná se o kolečko s vysušenou, výživnou rašelinou, ve které semínko dobře vzklíčí. Nejdřív ale musí ve vodě nabobtnat.
„Postup je jednoduchý. Vezměte tzv. rašelinové knoflíky a namočte je do misky s vodou. Po několika hodinách nabobtnají a zvětší svůj objem. Pak jednotlivé knoflíky naskládejte vedle sebe do podmisek, a do důlku uprostřed vložte semínko papriky nebo jiné zeleniny, kterou vyséváte. Pak už stačí udržovat knoflíky vlhké a čekat, až rostlinky vzejdou,“ vysvětluje zahradník František Hlubocký.
Harmonogram výsevu paprik, rajčat a okurek
Papriky začínáme vysévat od poloviny února. Na papriky navazují rajčata. Ta vyséváme od počátku března do jeho poloviny.
Topinambur - sladká brambora, kterou objevují čeští zahradníci

Topinambury možná znáte pod pojmem židovské brambory nebo jeruzalémské artyčoky. Mnohem příznačnější je ale název aztécký artyčok. Topinambury pěstovali totiž Aztékové, a z Ameriky k nám přišly o něco později než brambory.
S teplomilnými okurkami je to složitější. Pokud máme vytápěný skleník, kde se drží teplota i v dubnu kolem dvaceti stupňů, můžeme okurky vysévat už na počátku března.
Ale pro běžné domácí pěstování na zahrádkách stačí okurky vysévat až na konci března nebo na začátku dubna, a vysazovat ven až počátkem května.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.