Smetanova Litomyšl je zážitek. Na zámku i na dece

17. červen 2018

Litomyšl se opět proměnila ve velké koncertní jeviště a galerii. Národní festival Smetanova Litomyšl slaví 60. výročí. Užít si ho můžete ve fraku i v žabkách.

Národní festival Smetanova Litomyšl je po Pražském jaru druhým nejstarším hudebním festivalem v Česku. Stal se světovou značkou a každoročně vyprodá na třicet tisíc vstupenek. Hudební a umělecké zážitky ale Smetanova Litomyšl v posledních letech nabízí všem návštěvníkům města. Zdarma.

Tenkrát v Litomyšli

Poprvé se festival pořádal v roce 1946. V Litomyšli tehdy koncertovala Česká filharmonie, v čele s dirigentem Rafaelem Kubelíkem. Hudební slavnosti potom pokračovaly až v roce 1949, a to při příležitosti 125. výročí narození Bedřicha Smetany.

Zpočátku na festivalu zněla pouze jeho hudba a stálým hostujícím souborem bylo pražské Národní divadlo. Umělci tehdy přijížděli do Litomyšle vlakem a na místní nádraží je chodil nejen slavnostně vítat, ale i vyprovázet průvod Litomyšlanů. Festival začal postupně zvát i další operní soubory, a to z Brna, Ostravy nebo Bratislavy.

Odjezd souboru Národního divadla z litomyšlského nádraží v roce 1974

Skladby jiných skladatelů než Bedřicha Smetany na festivalu zazněly poprvé až v roce 1965. Byla to opera Svätopluk Eugena Suchoně. Tóny Mozartovy nebo Verdiho hudby festivalovou scénu rozezněly až v osmdesátých letech. V období let 1966 - 1973 se festival nekonal. Letošní ročník je tak šedesátý, přestože festivalová historie sahá ještě dál.  

Centrem festivalového dění je zámecké návrší. Hlavní scénou Smetanovy Litomyšle se stalo druhé nádvoří zámku, kde diváky i účinkující v případě nepřízně počasí chrání mobilní zastřešení. Festivalové pořady se konají také v zámecké jízdárně nebo blízkém Piaristickém chrámu. Během festivalu určitě navštivte Klášterní zahrady. V rámci projektu Festivalové zahrady si tam užijete doprovodný program pro celou rodinu.   

Smetana, Paul McCartney, Verdi i Nohavica

Šedesátý ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl začíná 14. června a potrvá do 7. července. Jeho součástí je 41 pořadů hlavního programu, ale také na třicet výstav Smetanovy výtvarné Litomyšle. Jubilejní festivalový ročník letos uvádí osm operních titulů, například Verdiho Maškarní ples.

Své vlastní výročí i 100. výročí založení republiky Smetanova Litomyšl oslaví premiérovým uvedením Libuše v podání souboru Národního divadla v Praze, Smetanova opera bude znít druhým nádvořím 4. července. Naopak komornější podání opery zažijí hosté stagiony na zámku v Nových Hradech. Půjde o novodobou světovou premiéru pastorální opery vídeňského dvorního skladatele Antonia Caldary.

Mezi zahraničními hosty letošního festivalu patří mexický tenorista světového jména Javier Camarena, švýcarský dirigent Rudolf Lutz, komorní orchestr Amadeus Poznaň nebo rakouský Tonkünstler Orchester. Spojení klasické hudby s jinými žánry přinese vystoupení Jaromíra Nohavici s Janáčkovou filharmonií, nebo skupiny minus 123 minut s Pražskou komorní filharmonií.

Při nepřízni počasí se i během představení může vysunout zastřešení druhého nádvoří zámku

Festivalové publikum čeká i česká premiéra oratoria Paula McCartneyho Ecce Cor meum. Letošní české osmičky připomene koncert Osudová léta 1918 a 1968, kde zazní Beethovenova nebo Janáčkova hudba. Závěrečný koncert festivalu nabídne 7. července program s názvem Velké finále plné překvapení, s řadou špičkových interpretů.

Festivalové zahrady

Klášterní zahrady v Litomyšli se opět stávají „free fun zónou“ Smetanovy Litomyšle. Užijete si v nich nejen klasickou hudbu, ale také jazz, swing i populární hudbu. A bez pozornosti určitě nezůstanou ani vystoupení talentovaných začínajících muzikantů.

Festivalové zahrady v Litomyšli v roce 2017

V zahradách si můžete půjčit deku nebo sedací vak, dokonce i knihu nebo deskovou hru. Za pěkného počasí bude opět možné na velkoplošné LED obrazovce sledovat každý festivalový podvečer záznamy uplynulých koncertů nebo filmy s hudební tematikou. Sedmého července pak dokonce i přímý přenos Velkého finále 60. ročníku Smetanovy Litomyšle.   

autor: BRA