Současné léto přivádí ženy k urologům. Záněty močového měchýře jsou na denním pořádku
Infekce močových cest a ledvinové koliky - to jsou urologická onemocnění, která se v letošním chladnějším létě projevují častěji. Mokré plavky nebo večerní posezení v šortkách na tom mají svůj podíl viny.
Je to vidět i na větší návštěvnosti Urologického oddělení Fakultní nemocnice Hradec Králové. V Radioporadně Českého rozhlasu Pardubice to potvrdil přednosta královéhradecké urologie MUDr. Miloš Broďák.
„Pokud máte sklon k zánětům močového měchýře, a u žen je to kvůli jejich anatomii častější, doporučuji prevenci. Existuje řada bylinných preparátů, které dobře zabírají, i když neexistuje žádná vědecká studie, která by to stoprocentně potvrzovala. Není to tedy medicína založená na důkazech, ale na zkušenostech,“ říká MUDr. Broďák.
Ostropestřec nebo lichořeřišnice
Preparáty z ostropestřce mariánského, vrbovky malokvěté, lichořeřišnice nebo brusinek se dají zakoupit jako doplněk stravy nebo si je znalci bylinek mohou sami natrhat v přírodě a případně nasušit nebo si vyrobit tinkturu.
Pro posílení imunity doporučuje doktor Broďák osvědčené rady, které všichni známe, ale málokdo je dodržuje. Zdravý životní styl, pohyb, dostatek vitaminů, dostatek tekutin. V létě bychom měli vypít dva a půl litru, ve velkém horku až tři litry tekutin. Pití bychom si měli rozložit rovnoměrně během celého dne. A pozor na prochladnutí. Ženy, které trpí na záněty močového měchýře by si to měly hlídat, při večerním posezení se pořádně ustrojit a mokré plavky hned vyměnit za suché.
Pokud zánět neustoupí, teplota se zvyšuje, přidá se zimnice a zvracení, je na prevenci pozdě. „Existují léky, které jsou jen na lékařský předpis a lékař je předepíše po odborném vyšetření. Jsou to tzv. antimikrobiální léky, které mají bohužel i negativní účinky. Proto říkám, že prevence je vždycky nejlepší,“ uzavírá MUDr. Miloš Broďák.
Související
-
Mýty a fakta o samoléčbě v urologii. Netipujte si diagnózu, nejste na dostizích
Recept na nedělní koláč je něco jiného než recept na nemoc. Pokud máte zdravotní problémy, raději se poraďte se svým lékařem a nespoléhejte se na rady známých nebo ...
-
V mládí erotik, ve stáří prostatik. Proč tak důležitý mužský orgán přestává ve stáří fungovat?
Potíže s prostatou jsou přirozenou součástí mužského stárnutí a jejich intenzita se stupňuje s věkem. Už muži kolem 40. věku pociťují první příznaky.
-
Tinktura z lichořeřišnice - to nejlepší na imunitu
Lichořeřišnice je letnička, která svými oranžovými a žlutými květy rozjasní každou zahradu. A nejen to. Má i léčivé účinky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.