Tinktura z lichořeřišnice - to nejlepší na imunitu
Lichořeřišnice je letnička, která svými oranžovými a žlutými květy rozjasní každou zahradu. A nejen to. Má i léčivé účinky. Působí jako přírodní antibiotikum, pozitivní účinek má například na při zánětech močového měchýře. Je vhodná při nachlazení a ztrátě hlasu.
„Lichořeřišnice působí na viry a bakterie, hlavně na streptokoky a stafylokoky. Léčivá je celá rostlina. Květy můžete klidně dávat do salátu, mají jemně štiplavou chuť podobnou ředkvičkám. Nezralá semena se nakládají do kyselého nálevu a připomínají kapary. Ale pokud si chcete posílit imunitu, zkuste si vyrobit tinkturu z listů a stonků lichořeřišnice,“ radí bylinkářka Hana Binková.
Jak vyrobit tinkturu?
Otrhejte listy a stonky lichořeřišnice a vložte je do sklenice se čtyřicetiprocentním alkoholem. Nechte na okenním parapetu vylouhovat minimálně měsíc, občas sklenici protřepejte. Potom přeceďte.
„Chuť této tinktury je mírně pálivá, ale když to překonáte, může vám užívání pomoct při rýmě a bolestech v krku. Během nachlazení užívejte první dva dny po dvou hodinách jednu čajovou lžičku. To znamená šestkrát až sedmkrát denně. Další dny třikrát až čtyřikrát denně. Užívat také můžete třikrát týdně jako prevenci,“ radí bylinkářka.
Související
-
Tinktura proti plísni z netýkavky a domácí repelent z rozmarýnu. Jednoduché a účinné
Netýkavka žláznatá je rostlina, která pochází z Himálaje a v posledních letech se u nás přemnožila. Je poměrně vysoká a má hezké růžové květy, které jsou léčivé.
-
Hana Binková jezdí se záchrankou, stres vyvažuje bylinkami
Hana Binková je chrudimská zdravotní sestra, která jezdí s rychlou záchrannou službou. Není divu, že doma pak sbírá bylinky a vaří z nich čaje, které pomáhají nejen jí.
-
Kaštan na bolavé nohy. Vyrobte si vlastní tinkturu
Jírovec maďal neboli kaštan koňský je léčivý od koruny až ke kořenům. Pokud si čerstvé kaštany nasbíráte, můžete si z nich vyrobit kaštanovou tinkturu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.