Soužití s jezevčíkem, to je střet s inteligencí. Výprask vám neodpustí
Na každého psa platí něco jiného. Jezevčíci jsou podle chovatelky a odbornice na lovecké psy Renáty Tetřevové skutečným oříškem. Jsou velmi inteligentní, ale také tvrdohlaví. Jdou si za svým. A výprask jezevčíka po několika hodinách za to, že utekl za fenou do vedlejší vesnice? Naprostá zbytečnost.
„Jezevčíci jsou obrovské osobnosti, které chtějí být respektovány. A chtít například po jezevčíkovi odvolání ve chvíli, kdy jde po stopě, je v podstatě nemožné. Jsou to psi s velmi silným loveckým pudem. Takže v tomto případě doporučuji snad jen telefonní číslo na obojku pro jeho snadnou identifikaci,“ usmívá se Renáta Tetřevová.
Na prohřešek psa reagujte okamžitě
„Výprask několik hodin poté, co vám pes sežral gauč, se prostě mine účinkem, může dokonce narušit vztah pána a psa. Jedině pokud je pes potrestán bezprostředně poté, co provedl něco nepatřičného, tak to je schopen pochopit a přijmout. Pádný pohlavek pak může udělat divy,“ vysvětluje chovatelka Tetřevová.
Čtěte také
S výchovou začněte hned, jak si štěně přivezete od chovatele. Jméno zvolte výrazné, aby se dobře vyslovovalo a znělo jasně. „Já ráda používám ve jménech pro své psy písmeno R, dobře se vyslovuje v terénu a není pak radno neposlechnout,“ usmívá se Renáta Tetřevová.
Základním povelem je přivolání. Zní sice jednoduše, ale jednoduché to není. Ze začátku nosíme piškoty v kapse, zavoláme na psa jménem a použijeme povel Ke mně. A funguje to, jsme zkrátka pro štěně středobodem života. Ale s pubertou přichází tzv. selektivní hluchota. Ani v této době nesmíme rezignovat, je třeba vytrvat a stále trénovat. Spolehlivé přivolání za jakýchkoliv okolností pak může v dospělosti fungovat, ale jsou zkrátka chvíle, kdy se to nedaří.
Na vášeň jsou i mistři výcvikáři krátcí
Pokud pes ucítí v blízkosti hárající fenu a je bez vodítka, téměř vždy se za ní vydá. Na vášeň jsou i mistři výcvikáři krátcí. Další nejčastější příčinou neuposlechnutí povelu přivolání je lovecký pud. Někteří výcvikáři doporučují elektrický obojek. Chovatelka Renáta Tetřevová je však k takovým metodám skeptická.
„Jsem odpůrcem elektrických obojků. Svým fenám bych něco takového na krk nedala. A nemyslete si, i moje fenky by se v době hárání také nejraději vydaly hledat ženicha. Přitahují je němečtí ovčáci,“ vtipkuje chovatelka.
Související
-
Geny psa nezměníte, přizpůsobte se jim a usnadníte si vzájemně život
Pokud si vyberete lovecké plemeno, je potřeba s ním pracovat způsobem, k jakému byl původně vyšlechtěn. S povahou psů je to stejné jako u lidí. Genetika se nedá ošálit.
-
Štěně chce žít ve smečce. Nezaslouží si „vykopnout“ k boudě, míní chovatelka
Přivezli jste si domů štěně? V tom případě počítejte s tím, že bude součástí vaší smečky. Pes není samotářské zvíře. Jeho socializace v rodině je nezbytná.
-
Pes vás neposlouchá? Klikněte na něj! Klikr je jednoduchý prostředek k dobře vycvičenému psovi
Klikr je malá plastová krabička, do které je vložený plechový plíšek. Ten po stisknutí prstem vydává zvuk, který na psa funguje jako označovač správného chování.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.