Správný barman provází hosta celým večerem

18. prosinec 2018

Dobrý barman by měl umět, trefit se do chuti hosta. Sérií rychlých otázek dokáže poznat, jak se cítí a co má rád. Při odlehčeném rozhovoru by se také měl zaměřit na řeč těla. Potom hostovi namíchá drink šitý na míru.

Adam Vojtek si začal jako barman přivydělávat už coby student na škole. Že to bude jeho budoucí povolání, vůbec neplánoval. „Postupem času jsem se setkával s významnými barovými osobnostmi světového formátu a jen díky tomu mně došlo, že barmanství je rozečtená kniha, kterou nikdy nelze dočíst. Stále se učíte nové věci, kombinace chutí jsou nekonečné. Barman není člověk jen na míchání koktejlů, ale hostům se věnuje už od samotného otevření dveří až po usazení ke stolu,“ vypráví ze života pan Adam.

Shakerovat jde i v zavařovačce od okurek

Umíchat si něco skvělého zvládnete i sami doma. Pokud vás nečekaně překvapí přátelé svou návštěvou a dostanou chuť na netradiční osvěžující drink, hravě to zvládnete i bez profesionální barmanské sady.

Místo koktejlového shakeru můžete použít obyčejnou termosku na pití, nebo uzavíratelnou zavařovací sklenici. Vařečku použijte jako maddler (drtítko) na limetky a namísto squeezeru sáhněte po obyčejném ručním odšťavňovači. „Určitě nezapomeňte na led, bez kterého by žádný koktejl nechutnal tak dobře. Nesní ho ale být zase moc, aby postupným odtáváním neznehodnotil chuť připravovaného nápoje,“ radí barman.

Na silvestrovské oslavy by Adam Vojtek doporučil „panč“ do velké nádoby.  Je to nápoj, který se hodí do širší společnosti a lidi spojuje. Každý si nabere jak je libo, přelije do skleničky a doplní nějakým sektem, nebo šampaňským.

4 Fingers Punch

Punč

Slovo punč má původ v hindském výrazu pánč s významem pět, protože původně se zhotovoval z pěti přísad: z alkoholu, cukru, citrónu, vody a čaje či koření.

4 Fingers Punch (recept na 1 porci):

0,04 l Becherovka

0,02 l gin

0,04 l Sencha 

0,02 l citronová šťáva

0,02 l javorový sirup

1/2 l  kávové lžičky matcha 

okvětní lístky: růže, fialka, chrpa a slunečnice

autor: Věra Říhová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.