Stará antibiotika? Nebrat!

18. listopad 2014

Pokud náhodou narazíte na antibiotika, která jste před časem používali, neměli byste je znovu brát. Na rizika spojená se samoléčbou má upozornit úterní Evropský antibiotický den.

K dalším nešvarům patří například nedobírání celého balení, špatné časové rozestupy mezi léky nebo krátká doba rekonvalescence.

Podle primářky oddělení klinické mikrobiologie Pardubické krajské nemocnice Evy Zálabské se zhruba 60 procent těchto látek používá nesprávně. „Upozorňujeme hlavně na nadužívání a zneužívání. Přerušení léčby nebo nedodržení intervalu vede k rychlému nárůstu vzniku rezistentních neboli odolných bakterií.“

V případě antibiotik jde obecně o látky, které bakterie zabíjejí nebo zabraňují jejich růstu či množení. Používají se na léčbu infekčních nemocí způsobených právě bakteriemi. Ty mají celou řadu obranných mechanismů a můžou mít různý původ. Stále se objevují další a další druhy.

Svět jich ročně spotřebuje tuny

Lidská populace za rok celkem „sní“ až 63 tun antibiotik. Stejné číslo se údajně spotřebuje i ve veterinární sféře.

V některých státech se antibiotika dají sehnat bez předpisu. Jedná se hlavně o jihoevropské země Španělsko, Portugalsko, Řecko nebo Itálii. A třeba ve Francii se prodávají léky i v samoobsluze nebo v drogerii.

Bez nich by to nešlo

Budoucnost bez antibiotik si Eva Zálabská vůbec nedovede představit: „Kdybychom se dostali do před-antibiotické éry, asi bychom dopadli špatně. Antibiotika se stala součástí i onkologické léčby, jsou nezbytná v intenzivní medicíně. Ale jejich vývoj je drahý a náročný.“

Do aktuální preventivní akce se zapojilo asi 500 českých lékáren včetně té v Pardubické krajské nemocnici. Tam můžete získat další informace…

autor: MAL
Spustit audio