Stará pravda nerezaví. Bez vajec není Velikonoc

24. březen 2016

Časy se mění, ale Velikonoce zůstávají. I v dnešní době se lidé stále vracejí k tradicím a udržují tak tyto svátky živé. Zmíněný fakt považuje etnografka a vedoucí Souboru lidových staveb Vysočina Ilona Vojancová za malý zázrak.

„Velikonoce stejně jako Vánoce patří k svátkům, kdy se vracíme k nějakým pradávným kořenům lidské existence. Tehdy se utvářel hodnotový žebříček a systém obyčejů, víry. Člověk se potřebuje o něco opřít. Symbolem Velikonoc zůstalo vajíčko, stejně jako pro naše předky. Spojuje se s jarním obdobím, kdy se probouzí příroda.“

Velký pátek nově svátek

Fakt, že se Velký pátek stal volným dnem, Ilona Vojancová kvituje. „Jedno přísloví říká, že život bez svátků je jako dlouhá pouť bez odpočinku. Jsem ráda, že do kalendáře přibyl další svátek a jsem ráda, že navazuje na tradici církevních a lidových obyčejů. Velký pátek v minulosti pro naše předky na vesnici byl skutečně významným a svátečním dnem, kdy se vykonávala jenom nejdůležitější práce.“

Čtěte také

Týden před Velikonocemi se často pojmenovává jako barevný, pašijový, případně svatý. „Soustředí se do něj významné dny církevní liturgie a přípravy na největší svátek pro křesťany. Barvy, které označují některé dny, mají několikerý výklad. Zelený čtvrtek má svůj název prý podle zelených ratolestí, kterými lidé vítali Krista při vjezdu do Jeruzaléma. Kladli mu palmové ratolesti pod nohy. Taky se v lidovém prostředí uvádí, že zelená barva má svůj předobraz v bylinkách, které se používaly v kuchyni. Měly se vařit i polévky. Přidávalo se do nich hodně zeleného kvůli zdraví pro celou rodinu. V těch velikonočních svátcích se prolínají předkřesťanské a křesťanské představy,“ vysvětluje Vojancová.

Velikonoce na Betlémě

Etnografka Ilona Vojancová

Ani letos v Hlinsku nechybí tato tradiční výstava. „Připravili jsme ukázky obyčejů, které se vztahují k předvelikonočnímu období, tedy k půstu, co svátkům předchází. Pozorní návštěvníci se dozvědí třeba o tom, proč se jedné z nedělí říká družebná, další pražná, kýchavná, sazometná a podobně. Lidé si mohou prohlédnout kraslice zdobené tradičními způsoby. Bude tam i pečivo. Uvidí, kolik podob mohou mít takzvané jidáše. Máme taky doprovodný program na sváteční dny. Dá se třeba naučit pletení pomlázky.“

Na Veselém kopci letos žádná velikonoční akce nebude. Podle Vojancové se otevírá až 23. dubna při slavnostním zahájení sezony. „Ještě nás čeká hodně práce. Pokračuje velmi náročná generální oprava technických památek na vodní pohon. To je jeden z důvodů, proč Veselý Kopec zůstává zatím zavřený. Pohybuje se tam těžká technika. Zahajovací program by rád přinesl takovou ochutnávku všeho toho, čím můžeme návštěvníkům být. Nabízíme informace z oblasti péče o roubené objekty, spoustu informací pro chalupáře. Připravujeme i různá překvapení.“

autor: MAL
Spustit audio