Staré orlickoústecké nádraží dnes opět otvírá, v plánu jsou byty i hostel

18. červen 2016

Po třech letech se vrací život na staré orlickoústecké nádraží, kterému hrozila demolice. Nadšenci a zachránci historické drážní budovy ji dnes otevřou lidem a poprvé v historii zpřístupní i její neznámá zákoutí. A to doslova od sklepa až po půdu.

Majitelé plní to, co slíbili a o co léta usilovali, totiž probudit budovu z 2. poloviny 19. století k životu a ta se dnes v 15 hodin otevře všem zvědavcům a fanouškům historie železnice. Ti skalní mohou dokonce dorazit v dobových kostýmech, a nejen těch drážních.

Návštěvníci si budou moct objekt prohlédnout, uvidí třeba dobové byty drážních zaměstnanců z roku 1874, prohlédnou si prostory bývalé restaurace, vstupní haly a vstoupit budou moct i na půdu, kde památkáři objevili původní návěstní ručně psané cedule ze dřeva, ty jsou sto let staré.

Čtěte také

Málo se ví, že součástí nádraží je i kryt civilní ochrany, je pravděpodobně z 50. let a správci drah ho prý udržovali až do roku 2006. Lidé se tedy podívají i do suterénních prostor, o kterých věděli jen České dráhy a památkáři. Je tam i původní technologie filtračního vzduchového systému, který je prý funkční.

Další plány? Restaurace i byty

Už teď si mohou lidé všimnout, že na peroně přibyla květinová výzdoba, brzy se tam objeví i lavičky. Majitelé starého nádraží chtějí z budovy udělat živou atrakci, už mají dva zájemce o bydlení, vyjednávají s firmami o provozování restaurace nebo mléčného baru. V plánu je i obnova toalet. A časem tam chtějí otevřít taky hostel, chtěli by pro něj zrekonstruovat jeden drážní byt a ubytování by mohlo sloužit turistům, cyklistům a dalším.

Staré nádraží v Ústí nad Orlicí
autor: wol
Spustit audio