Studenti zakládají fiktivní firmy. Přičichnou tak k podnikání
I živnostníci se svou práci musí někde naučit. Než založí skutečnou firmu, můžou si její obecné fungování osahat ve škole. Jde to třeba ve Vysokém Mýtě.
Nejdřív se společníci musí shodnout na předmětu podnikání. Důležité taky je, aby si rozdělili role. Šéf může mít k ruce asistentku, v provozu taky bývá účetní, marketingové anebo právní oddělení.
Do školy jako do práce
„Když se firma založí, funguje dva roky. Vzniká na konci druhého ročníku v rámci týdenní blokové výuky. Studenti si vyzkouší práci od osmi do odpoledne. Ve třetím ročníku to je koncipováno tak, aby to bylo co nejvíc intenzivní. Po ukončení činnosti fiktivní firma zaniká,“ říká ředitelka Střední školy podnikání Vysoké Mýto Jitka Chládková.
Čtěte také
Podle ní projekt fiktivních firem začal v Německu v roce 1975 jako součást rekvalifikace na úřadech práce. „K nám se dostal až v roce 1992. My jsme se jako škola rozhodli tento zajímavý předmět zařadit do výuky v roce 2010. Začátky pro nás byly velmi obtížné. Na první veletrh jsme vyjeli jenom laicky připravení, měli jsme ručně udělanou nástěnku, ale přesto jsme vyhráli. V roce 2014 jsme už pořádali svůj veletrh.“
Za tu dobu fiktivní firmy v Mýtě měly různé zaměření. „Byla to firma na prodej osobních aut, reklamní agentura, prodávali jsme výrobky z kozího mléka, sushi, zabývali jsme se návrhy kuchyní, výrobou dřevěných štítů a podobně.“
Sladká společnost
Velký úspěch teď hlásí firma zaměřená na prodej potřeb pro výrobu cukrové vaty. „Díky nim se dá připravit v pohodlí domova. Na začátku jsme dostali skripta, kde byla charakteristika jednotlivých profesí podle vlastností. Mým úkolem je rozdělovat práci a koordinovat zaměstnance,“ přibližuje situaci šéfka studentské firmy Eliška Valášková. Po vítězství na domácím Regionálním veletrhu fiktivních firem dokázali vysokomýtští ovládnout i Mezinárodní veletrh v Olomouci.
Související
-
Školní duch a nadhled. Studenti z Poličky čerpali za velkou louží nové poznatky
Dřív bylo běžné, že lidé trávili prakticky celý život na jednom místě. Moderní doba ale umožňuje získávat zkušenosti jinde. Studenti z Gymnázia Polička vyrazili do USA.
-
Podnikavá učitelka zůstává se studenty po škole. Radí jim s firmou
Ať už konečně zazvoní. Taky jste si to často přáli? Někteří mladí lidé ale ve svém volnu dobrovolně tráví čas školní prací a se svými učiteli.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.