Studna objevená u Ostrova na Chrudimsku je unikání archeologický nález

9. leden 2024 09:09

Dřevěná studna, kterou v létě 2018 objevili u Ostrova na Chrudimsku archeologové během záchranného výzkumu pod budoucí dálnicí D35, patří mezi unikání historické nálezy. Konstrukce je podle analýz nejstarším pravěkým dřevěným objektem na světě.

Studnu vědci veřejnosti poprvé představili před pěti lety, 9. ledna 2019. Podle datování pomocí letokruhů byly dubové kmeny použité na její konstrukci pokácené mezi lety 5256 až 5255 před naším letopočtem, rohové sloupy ještě o několik let dřív.

Na rok do cukru

Pravěká čtvercová studna je vysoká 140 centimetrů a skládá se ze čtyř rohových sloupků s drážkami, v nichž drží 80 centimetrů dlouhá prkna tvořící strany objektu. Při logisticky a technicky náročné akci archeologové studnu vyzvedli v jednom bloku a následovaly restaurační práce.

Čtěte také

„Je to jednoznačně nejstarší objekt, na kterém jsme s kolegy na fakultě pracovali. Na záchraně a zakonzervování studny, která si vyžádala stovky hodin práce, se podílelo pět restaurátorů,“ uvedl proděkan Fakulty restaurování Univerzity Pardubice Karol Bayer.

Zhruba 100 kusů křehkých částí bylo nutné převézt s největší opatrností. Následná záchrana čtyřboké dubové studny trvala restaurátorům přes dva roky. Nejdříve kusy dřeva po šetrném odstranění zbytků zeminy a ošetření biocidním prostředkem impregnovali po dobu 16 měsíců v roztoku sacharózy.

Cukr měl za úkol dřevo zpevnit a zabránit jeho smršťování. Dřevěné části pak vědci nechali schnout na roštech další rok. Restaurovaná studna pak zamířila do sbírek Východočeského muzea v Pardubicích.

autoři: Naďa Kubínková , pta | zdroje: Český rozhlas , ČTK
Spustit audio

Související