Tábor v Horním Bradle prošel velkou proměnou. Pořád je ale cítit retro
Z kotelny wellness a nad jídelnou bowling. V roce 1967 dostavěli zaměstnanci pardubické Tesly zbrusu nový pionýrský tábor. Vystřídaly se tam celé generace dětí, vedoucích i kuchařek, které na pár týdnů vyměnily fabriku za louku u řeky v Horním Bradle. Tábor slavné Tesly tam stojí pořád. Dost podstatně se ale změnil.
„Revoluční odborové hnutí dětem,“ píše se ještě po letech na jedné z původních cedulek. „Někteří hosté říkají, že to tady je retro a vzpomínají na to, jaké to bylo. Sem ještě jezdí původní tesláci,“ vzpomíná provozní rekreačního střediska Renata Dalecká.
Během natáčení procházíme hlavní budovou, která už jako jediná připomíná začátky táboření v Horním Bradle. Podle vzpomínek některých pamětníků měl ale tábor Tesly původně plnit jiný účel. Zuřila studená válka a počítalo se s nejrůznějšími scénáři.
„V roce 1967 se to stavělo jako záložní polní nemocnice pro Pardubice. Pak to bylo předáno Tesle s tím, že v případě nouze by uvolnil kapacitu pro potřeby Pardubie,“ říká hospodářka odborového svazu Tesly Ilona Rousková. Záložní nemocnice potřeba nebyla. Stany tak každé léto obsadily desítky pionýrů, kroniky zaplnily obrázky hub, lesů a nedalekého televizního vysílače.
Udržet krok s dobou
Čas šel dopředu. I po zániku Tesly areál zůstal odborům, které ho pronajímají. A celé středisko se změnilo tak, aby si klienty udrželo. „Aby se změnilo ubytování, že už děti nechtějí do chatiček, kde nemají sociální zařízení, že nechtějí do budov, kde je společné sociální zařízení. Najednou začaly jezdit větší skupiny, protože tohle jim už vyhovuje.“
„Jedno hřiště, druhé hřiště, třetí hřiště. Tady mají obrovské zázemí fotbalisti, jsou tam volejbalové kurty, jeden je tenisový,“ ukazuje Dalecká a poukazuje na to, že jezdí skupiny včetně atletů, tanečníků i šachistů.“ Pionýry tak vystřídali sportovní oddíly nebo kluby, které jezdí z různých koutů celé republiky.
Tabulku ROH čeká poslední sezóna. Na podzim by totiž měla začít rekonstrukce hlavní budovy - tedy poslední původní stavby z roku 1967.
Související
-
Sklářská tradice v Horním Bradle končí. Po více než 150 letech
Pandemie covidu 19 a pokles poptávky udělaly tečku za výrobou vánočních ozdob v Horním Bradle. Mistři foukání skla i malířky už areál opustili.
-
Lidé z Horního Bradla nabíjí telefony a tablety energií ze...
Vypadá trochu jako třímetrová houba se skleněným kloboukem a napájí ji slunce. V Horním Bradle na Chrudimsku mají speciální solární dobíjecí stanici. Najdete ji hne...
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Skopeček: S Havlíčkem dokážeme najít společnou řeč, pokud si v kraji nebudeme hrát na koalici a opozici
-
Devatenáctiletý tiktoker natáčel videa o životě v Gaze. Pak ho zabila střepina z rakety
-
Kalhousová: Hizballáh už příměří nespojuje s Gazou a Hamásem. Izrael o tom ale zatím nechce jednat
-
Stav Výtoňského mostu se zhoršuje rychleji, než jsme čekali, tvrdí Správa železnic. V konstrukci jsou trhliny