Tatínek u porodu? Musí to být?

22. květen 2015

Nenechte se ovlivnit tím, že přítomnost otce u porodu se dnes prezentuje jako nutnost. Důležité je, aby to, koho budete mít u porodu, bylo dobrovolné rozhodnutí všech zúčastněných. Upozornila budoucí maminky v Radioporadně porodní asistentka Ivana Königsmarková.

Každý člověk má jiné potřeby. Někdo potřebuje sdílet důležité události svého života s širokým okruhem blízkých osob, někdo je raději prozívá sám. Někdo se spoléhá pouze sám na sebe, někdo jiný má při sobě rád oporu nebo se obrací pro pomoc k odborníkovi.

Zároveň je ale třeba připomenout, že se žena při porodu dostává většinou do cizího prostředí, mezi neznámé lidi a blízká osoba může být velkou podporou. Nemusí to být ale vždy otec dítěte. Průvodce při porodu může poskytovat zdravotnické služby (porodní asistentka zaměstnaná v porodnici, doprovázející porodní asistentka, lékař) nebo může budoucí matku doprovázet osoba, která zdravotnické služby neposkytuje (partner, jiný člen rodiny, přítelkyně nebo dula). Porodní asistentky přitom mohou vést fyziologický (normální) porod bez dohledu lékaře.

Porodní asistentka se budoucí mamince věnuje od počátku těhotenství

Pokud chce budoucí maminka mít svou vlastní porodní asistentku, která ji bude provázet od počátku těhotenství přípravou na porod, je to v dnešní době možné. Existují soukromé porodní asistentky, ale jejich služby se platí. O maminku může pečovat porodní asistentka, která je zaměstnaná v porodnici nebo ji k porodu doprovodí soukromá porodní asistentka.

Manžel, partner, přítel

Je dobré, aby partner absolvoval alespoň část kurzu předporodní přípravy a podílel se s budoucí matkou na výběru místa, kde bude rodit. Pokud oba souhlasí a není jim to nepříjemné, může partner nabízet psychickou podporu, zprostředkovat komunikaci s okolím nebo partnerku podepírat, povzbuzovat a masírovat v průběhu porodu. Po narození dítěte se může otec, pokud z nějakého důvodu nemůže žena, postarat o dítě v prvních okamžicích jeho života (může ho zahřívat na svém těle, doprovodí ho na nutná vyšetření a zajistí, aby se dítě co nejdříve dostalo k matce).

Dula

Dula se soustřeďuje na citové potřeby ženy, dítěte i ostatních členů rodiny a poskytuje emocionální, psychickou a specificky lidskou podporu. Duly neposkytují zdravotnické služby, to znamená, že nemají kompetenci samy vést porod. Mnohdy je ale jejich psychická podpora velmi důležitá a může pomoct ke zdárnému průběhu porodu.

Porodní asistentka

Porodní asistentka poskytuje i zdravotnické služby, to znamená, že může bez dohledu lékaře vést fyziologický (normální) porod a zároveň poskytuje, podobně jako dula, psychickou podporu.

Porodní asistentka poskytuje komplexní péči o ženu v těhotenství, při porodu, v šestinedělí a pečuje o zdravého novorozence. V případě komplikací asistuje lékaři.

Porodní asistentka může vést těhotenskou poradnu (často ve spolupráci s lékařem). Může Vám vydat těhotenskou průkazku.

Porodní asistentka může doprovodit matku při porodu do porodnice, kde v případě smlouvy s porodnicí může dál vést fyziologický (normální) porod. Pokud takovou smlouvu nemá, předává vedení porodu personálu porodnice a stává se doprovázející porodní asistentkou.

Porodní asistentka má oprávnění vést porod i mimo zdravotnické zařízení. Porodní asistentka podporuje matku i její rodinu psychicky ve zvládnutí nové role – role rodiče.

Porodní asistentka je zdravotník, který poskytuje péči v šestinedělí, pomůže vám i s potížemi při kojení a péči o miminko.

Poplatek za přítomnost partnera (doprovodu) u porodu

Bohužel se ve většině českých porodnic za přítomnost doprovodu u porodu vybírá poplatek (obvykle 400,- až 1000,- Kč za každou osobu.) V některých porodnicích je počet osob omezen na 1-2. Přítomnost blízkých osob u porodu přitom může značně ovlivnit snížení rizikových událostí. Jako je například nutnost použití bolest tlumících léků nebo i provedení císařského řezu. Myslí si porodní asistentka Ivana Königsmarková.

autor: jsl
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.