Temná vzpomínka na Ležáky je stará 76 let. Říká vám něco?
Přímo v Ležákách se na neděli chystá mše. Následuje kladení věnců u pomníku Kniha oběti. Taky by měl vyvrcholit 30. ročník štafetového běhu na 170 kilometrů, který vyrazí na trasu v sobotu večer.
„Osadu Ležáky vypálili v červnu 1942 nacisté. Předtím veškeré obyvatelstvo nahnali do lomů. Odtamtud ho odvezli do Pardubic na Zámeček. Ještě ten den vykonali většinu poprav. Muži přímo na popravišti provolávali slávu československým legiím, což je zaznamenané v popravčích protokolech,“ říká František Bobek z Československé obce legionářské.
Velmi krutý byl osud ležáckých dětí. „Oddělili je od matek, od rodin. Odvezli je do Prahy, následně vlakem do Lodže a asi za měsíc skoro všechny zavraždili v Chelmnu, ve vyhlazovacím táboře. Nikde přitom nemají žádný památník.“
Letošní připomínka
Přímo v Ležákách se na neděli chystá mše. Následuje kladení věnců u pomníku Kniha oběti. Taky by měl vyvrcholit 30. ročník štafetového běhu na 170 kilometrů, který vyrazí na trasu v sobotu večer.
Ve škole jsme o nich slyšeli všichni. Byli jste někdy v Ležákách?
Místo smutné historie. Dodnes se o něm hodně mluví. Národní kulturní památku Ležáky má v péči Památník Lidice. Právě jeho pracovníci se snaží, aby tam lidé pravidelně přijížděli.
Pardubické vzpomínání na dávné události se v pondělí 25. června odehraje na více frontách. „Děti uctí památku Jiřího Potůčka v lesoparku v Trnové. A navíc se zapojí do projektu 194 růží. Zavraždění totiž byli zpopelnění v krematoriu a popel šel do Labe. Proto plujeme lodí Arnošt z Pardubic a vhazujeme bílé růže. Další akce bude na popravišti nazývaném Památník Zámeček, kde uctíme památku obětí heydrichiády,“ říká Bobek.
Všechno zapadá do akce Oheň (bez) naděje. „Vymysleli jsme ji před osmi lety. Jde o putování žáků ze škol, kde v roce 1942 studovaly ležácké děti, tedy ze Včelákova a ze Skutče. Postupně se dnešní děti dostanou na Zámeček, ale třeba i do Prahy, konkrétně do kostela svatých Cyrila a Metoděje, kde bude koncert na počest pomocníkům parašutistů.“
Jak to bude se Zámečkem?
Obyvatele Ležáků včetně dětí nacisté před popravou věznili a vyslýchali v rozsáhlém sklepení pardubického Zámečku. „Tento týden ho navštívila část české vlády. Říkali jsme jim, že se Československá obec legionářská rozhodla místo uvést do dobrého stavu. Revitalizace bude odhadem znamenat 70 milionů korun.“
Bobek si myslí, že se ve významných uměleckých dílech o Ležákách prakticky nemluví. „Většinou končí 18. červnem 1942, což byl velice hrdinský boj našich parašutistů v kostele svatých Cyrila a Metoděje. V Ležákách ale byl skutečný domácí odboj, který spolupracoval i se zahraničním.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.