Tento týden začne zásadní oprava nadjezdu Kyjevská v Pardubicích. Na devět měsíců výrazně omezí dopravu

1. březen 2021 09:52

Oprava nadjezdu v Kyjevské ulici v Pardubicích začne v neděli a na tři čtvrtě roku výrazně zkomplikuje dopravu. Most totiž bude celou dobu oprav uzavřený, je to přitom jediná spojnice města s nemocnicí a čtvrtí Pardubičky.

Celková rekonstrukce mostu bude po technické stránce poměrně komplikovaná. Jednotlivé mostní díly se musí nadzvednout, následně je nutné zjistit, v jakém stavu jsou pilíře a ložiska. „Musí být provedena jejich oprava. Ten samotný mostní díl se musí znovu uložit a perfektně zaizolovat. Největším problémem toho mostu totiž je to, že do něj zatéká a ničí se vnitřní konstrukce,“ řekl náměstek primátora Petr Kvaš z (ODS). Po modernizaci  bude most v severní části kvůli napojení nemocnice a areálu bývalé Tesly rozšířený.

Čtěte také

Nadjezd vede nad rychlodráhou a nad hlavním železničním koridorem. Radnice, respektive investor, potřebují sladit postup prací se Správou železnic, která právě letos opravy koridoru plánuje.

„K plnému sladění se Správou železnic nedošlo. V současné chvíli jednáme se zhotovitelem stavby o tom, jak to bude postupovat dál. Pro řidiče je podstatné, že od 7. března se přes most v Kyjevské ulici nedostanou.“

Dlouhé objízdné trasy

Řidiče čeká dlouhá objížďka, a to po Dašické a Staročernské ulici na Černou za Bory a pak můžou řidiči pokračovat do Nemošic, nebo k nemocnici.

Náhradní trasy musel řešit i dopravní podnik. Podle ředitele Tomáše Pelikána mají chodci možnost dojet k veterinární nemocnici a dál jít asi 350 metrů k nemocnici pěšky.

Nadjezd u Pardubické nemocnice je z roku 1964. Nutně už potřebuje rekonstrukci

„Cestující budou moci využít podchod pod nadjezdem, který bude stále k dispozici, a dostat se k nemocnici. Před hlavní branou nemocnice bude zřízena provizorní točna, kde budou další spoje navazovat a pojedou dál do Pardubiček a Černé za Bory.“

Ti, kteří pěšky do mírného kopce k nemocnici nedojdou, mohou jet autobusem, musí ale počítat s dlouhou objízdnou trasou, která povede přes Dašickou ulici, nadjezd u Staročernska, Černou za Bory do Pardubiček a dál k nemocnici. Kratší trasa podle ředitele Pelikána není k dispozici.

Sanitky se ale do nemocnice dostanou bez objížděk, a to přes dřevěný most na Vinici, který po loňské opravě zvýšený provoz zvládne. Oprava nadjezdu kyjevská bude stát 230 milionů korun, většinu zaplatí dotace ze státního fondu dopravní infrastruktury.

autoři: Drahomíra Bačkorová , pta
Spustit audio

Související