Těžaři spouštějí v průmyslové zóně v Chvaleticích zkušební linku na těžbu manganu
Chvaletická odkaliště po bývalé těžbě železnohorského pyritu jsou největším zdrojem manganu na území Evropské unie a mají potenciál nahradit až třetinu spotřeby manganu pro výrobu baterií na evropském trhu. Testovací linka v malém měřítku kopíruje navrženou technologii pro budoucí velký zpracovatelský závod.
Podle kanadské těžební společnosti a její dceřinné firmy Mangan Chvaletice si na ní chtějí odzkoušet postupy chemického zpracování suroviny, kterou budou získávat recyklací hlušiny ze starých hornických deponií.
Zatím by to mělo být v omezeném množství, linka by měla vyrobit 30 kg kovového manganu, nebo 100 kg síranu manganatého za jeden provozní den. Vedle otestování výrobního procesu poslouží zařízení také k produkci vzorků vysoce čistého manganu pro budoucí zákazníky. Těžaři už s výrobci baterií uzavřeli první kontrakty.
20 milionů tun manganu k mání
Firma očekává, že by povolení k otevření dobývacího prostoru mohla získat do roku 2025. Státní báňská správa ale zatím žádost o povolení k těžbě nedostala. Těžaři se musí napřed vypořádat s posouzením vlivu těžby na okolí a získat kladný posudek od MŽP.
Dřívější geologický průzkum odhalil, že v území o rozloze několika kilometrů čtverečních je v navážkách přes 20 milionů tun hlušiny bohaté na mangan. Vytěžený materiál (ročně přibližně milion tun) by měl proudit z dobývacího prostoru potrubím do budoucího velkého zpracovatelského závodu. Těžba je plánovaná na 25 let.
Těžební firma slibuje, že vytvoří v regionu 400 nových pracovních míst a zbaví oblast chvaletických odkališť starých ekologických zátěží, jsou tam těžkými kovy kontaminované spodní vody. Například městu Chvaletice těžba přinese i přímý ekonomický benefit za pronájem pozemků.
A peníze by měla přinést i do státního rozpočtu formou daní ze zisku a poplatků z těžby, za tunu vytěženého manganu si stát účtuje 2300 korun, roční těžba při tom bude 55 tisíc tun. Podle ministerstva obchodu a průmyslu je projekt klíčový i z hlediska snížení závislosti ČR na dovozu strategických surovin z jiných zemí.
Související
-
Chvaletice pustí těžaře na své pozemky. Pod zemí jsou miliony tun manganu
Chvaletice mají nakročeno k tomu, stát se důležitým centrem těžby manganu v Evropě. Město většinou hlasů zastupitelů dalo zelenou dlouhodobému pronájmu pozemků těžařům.
-
Chvaletice chtějí ve vlastní režii vybudovat dva bytové domy
Chvaletice plánují postavit dva domy, byty budou pronajímat. Svěřit výstavbu developerovi radnice nechce, potřebuje byty, u nichž si sama vybere, koho v nich ubytuje.
-
Chvaletice plánují výstavbu přírodního amfiteátru pro kulturní akce
Město Chvaletice plánuje výstavbu přírodního amfiteátru pro kulturní, sportovní a společenské akce. Vzniknout by měl na zarostlém městském pozemku.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Totální republikánská moc a nejistota. Tak bude vypadat Trumpův druhý mandát, odhaduje Žantovský
-
Policie navrhla obžalovat manažery zkrachovalé ERB banky včetně hledaného podnikatele Popova
-
Přes 600 dnů bez zprávy. Vězněná běloruská opoziční aktivistka Kalesnikavová se směla setkat s otcem
-
Česko pokryje ve středu sníh. Napadne maximálně poprašek, udrží se pouze na horách