Hana Binková jezdí se záchrankou, stres vyvažuje bylinkami
Hana Binková je chrudimská zdravotní sestra, která jezdí s rychlou záchrannou službou. Je to stresující povolání. Není tedy divu, že doma pak sbírá bylinky a vaří z nich čaje, které pomáhají nejen jí.
K bylinkám ji dovedla dětská zvídavost. Když jako dítě zkoumala poklady na půdě, našla za trámem starý herbář po prababičce. Schovala si ho doma a začala pilně číst. Dodnes z něj čerpá recepty.
Když na vás něco leze
Hana Binková doporučuje například kombinaci bylin na nachlazení, kterou prababička v herbáři nazvala: Když na vás něco leze nebo už vlezlo. Potřebujete čaj ze směsi těchto bylin: heřmánek, černý bez, mateřídouška, rozrazil a plicník.
Pořad Kdo umí, ten umí jsme natáčeli v krásném jarním počasí na terase domu Hany Binkové v Bítovanech na Chrudimsku. Na skalce u domu pěstuje samé bylinky. Nejvíc si bylinkářka pochvaluje meduňku, která umí krásně zklidnit organismus po náročném dnu. V letních dnech je ideální natrhat lístky meduňky, přidat citrón a zalít chladivou vodou.
Uvařte si s námi čaj štěstí
Nahlédli jsme také do tzv. bylinkárny, kde Hana Binková skladuje stovky sklenic se sušenými bylinami. Má je ukryté za závěsem, aby na ně nešlo světlo. Jakmile se sklenice orosí zevnitř, je to chyba. Byliny jsou špatně usušené a zplesnivěly by. Nejlépe se byliny suší v sušičce - listy a nať do padesáti, plody a kořeny do čtyřiceti stupňů Celsia.
Na čaj štěstí potřebujeme tyto sušené byliny: lípa, heřmánek, kotvičník, nať sporýše, máta.
Kotvičník regeneruje buňky a je to výborné afrodiziakum pro muže. Sporýš lékařský je bylina, která detoxikuje, srovnává látkovou výměnu, je to takové čisticí koště v organismu. Všechny byliny dáme rovným dílem do směsi, promícháme a plníme nejlépe do papírových sáčků.
Příprava čaje je velmi jednoduchá. Na litr vody potřebujete asi čtyři vrchovaté malé lžičky této bylinkové směsi. Zalijete je vodou, kterou ale necháte po uvaření dvě minuty odstát, aby nebyla úplně žhavá. Čaj necháte pár minut vyluhovat a popíjíte nejlépe teplý.
Šalvěj na krk, kostival na klouby
Šalvěj lékařská je výborná na záněty krku a dutin. Zklidňuje bolesti v krku, záněty mandlí, onemocnění dutiny ústní. Šalvěj je nejlepší v kombinaci s dubovou kůrou a řepíkem. Výborný je také nálev z těchto bylin nebo tinktura na afty.
Je nejvyšší čas vyrýt kořeny kostivalu. Ten je dobrý na kosti, svaly, šlachy, klouby. Hana Binková radí udělat si tzv. mazání. Kořeny očistíte, nastrouháte. Vznikne mazlavá směs, kterou zředíte obyčejnou francovkou. Necháte měsíc ustát a potom vtíráte do kůže na bolavé svaly a klouby. Kořeny je dobré sbírat ještě před květem.
Očistný bylinkový čaj z čerstvých bylin
S Hanou Binkovou jsme natrhali čerstvé byliny kousek za domem. Uvařili jsme si lahodný očistný čaj, který jsme popíjeli teplý. Můžete to zkusit taky. Stačí si natrhat v přírodě například tyto bylinky: bršlice, kopřiva, popenec, žabinec ptačinec, pampeliška, sedmikráska, fialka.
Čerstvé bylinky zalijeme horkou vodou. Nemusíme cedit, hlavně květy bylinek vypadají v nálevu efektně. Čaj popíjíme teplý a bylinky můžeme střídat podle sezóny.
Bylinky na lásku
Povzbuzující je kotvičník, saturejka, chrpa, ale do čaje můžete přidat i lahodné jahodové a ostružinové listy. Tyto bylinky určitě povzbudí chuť na lásku, a to nejen v květnu.
Související
-
Byliny plné zdraví: břečťan proti celulitidě i kašli, jmelí pro plodnost
Stálezelená cesmína, břečťan i cizopasné jmelí nejsou jen hezké, ale také léčivé rostliny. Jsou to byliny, které znali naši předkové a vyráběli z nich léčivé lektvary.
-
Pozdrav z žabí tůně, osvěžující nápoj z bylinek do horkých...
Smoothie, to je dnes velká móda. Rozmixovaná zelenina a ovoce slaví úspěch. Receptů jsou stovky a obchodníci vydělávají na speciálních smoothie mixérech. František ...
-
Jak na majoránku, rozmarýn a další bylinky?
Jak se starat o majoránku, rozmarýn a další bylinky, čím postříkat v tomto období meruňku, aby neměla spálu a desítky posluchačských dotazů na orchideje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.