Hana Binková jezdí se záchrankou, stres vyvažuje bylinkami

2. květen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy bylinný čaj

Hana Binková je chrudimská zdravotní sestra, která jezdí s rychlou záchrannou službou. Je to stresující povolání. Není tedy divu, že doma pak sbírá bylinky a vaří z nich čaje, které pomáhají nejen jí.

K bylinkám ji dovedla dětská zvídavost. Když jako dítě zkoumala poklady na půdě, našla za trámem starý herbář po prababičce. Schovala si ho doma a začala pilně číst. Dodnes z něj čerpá recepty.

Když na vás něco leze

Hana Binková doporučuje například kombinaci bylin na nachlazení, kterou prababička v herbáři nazvala: Když na vás něco leze nebo už vlezlo. Potřebujete čaj ze směsi těchto bylin: heřmánek, černý bez, mateřídouška, rozrazil a plicník.

Pořad Kdo umí, ten umí jsme natáčeli v krásném jarním počasí na terase domu Hany Binkové v Bítovanech na Chrudimsku. Na skalce u domu pěstuje samé bylinky. Nejvíc si bylinkářka pochvaluje meduňku, která umí krásně zklidnit organismus po náročném dnu. V letních dnech je ideální natrhat lístky meduňky, přidat citrón a zalít chladivou vodou.

Hana Binková na svém oblíbeném místě s výhledem do zahrady

Uvařte si s námi čaj štěstí

Nahlédli jsme také do tzv. bylinkárny, kde Hana Binková skladuje stovky sklenic se sušenými bylinami. Má je ukryté za závěsem, aby na ně nešlo světlo. Jakmile se sklenice orosí zevnitř, je to chyba. Byliny jsou špatně usušené a zplesnivěly by. Nejlépe se byliny suší v sušičce - listy a nať do padesáti, plody a kořeny do čtyřiceti stupňů Celsia.

Na čaj štěstí potřebujeme tyto sušené byliny: lípa, heřmánek, kotvičník, nať sporýše, máta.

Kotvičník regeneruje buňky a je to výborné afrodiziakum pro muže. Sporýš lékařský je bylina, která  detoxikuje, srovnává látkovou výměnu, je to takové čisticí koště v organismu.  Všechny byliny dáme rovným dílem do směsi, promícháme a plníme nejlépe do papírových sáčků.

Příprava čaje je velmi jednoduchá. Na litr vody potřebujete asi čtyři vrchovaté malé lžičky této bylinkové směsi. Zalijete je vodou, kterou ale necháte po uvaření dvě minuty odstát, aby nebyla úplně žhavá. Čaj necháte pár minut vyluhovat a popíjíte nejlépe teplý.

Šalvěj na krk, kostival na klouby

Šalvěj lékařská je výborná na záněty krku a dutin. Zklidňuje bolesti v krku, záněty mandlí, onemocnění dutiny ústní. Šalvěj je nejlepší v kombinaci s dubovou kůrou a řepíkem. Výborný je také nálev z těchto bylin nebo tinktura na afty.

Je nejvyšší čas vyrýt kořeny kostivalu. Ten je dobrý na kosti, svaly, šlachy, klouby. Hana Binková radí udělat si tzv. mazání. Kořeny očistíte, nastrouháte. Vznikne mazlavá směs, kterou zředíte obyčejnou francovkou. Necháte měsíc ustát a potom vtíráte do kůže na bolavé svaly a klouby. Kořeny je dobré sbírat ještě před květem.

Bylinky připravené do jarního očistného čaje

Očistný bylinkový čaj z čerstvých bylin

S Hanou Binkovou jsme natrhali čerstvé byliny kousek za domem.  Uvařili jsme si lahodný očistný čaj, který jsme popíjeli teplý. Můžete to zkusit taky. Stačí si natrhat v přírodě například tyto bylinky: bršlice, kopřiva, popenec, žabinec ptačinec, pampeliška, sedmikráska, fialka.

Čerstvé bylinky zalijeme horkou vodou. Nemusíme cedit, hlavně květy bylinek vypadají v nálevu efektně. Čaj popíjíme teplý a bylinky můžeme střídat podle sezóny.

Bylinky na lásku

Povzbuzující je kotvičník, saturejka, chrpa, ale do čaje můžete přidat i lahodné jahodové a ostružinové listy. Tyto bylinky určitě povzbudí chuť na lásku, a to nejen v květnu.

Spustit audio

Související