Tipy na víkend v Pardubickém kraji: Noc vědců, vánoční trolejbus i vánoční koncerty

27. listopad 2020

Kam o víkendu? Máme pro vás tipy na zajímavé vystoupení i akce. Přijďte pozorovat anděly do Moravské Třebové, rozsviťte Letohrad nebo pomozte dětem bez rodičů.

Noc vědců začíná už v pátek v 17 hodin. Tentokrát to bude na téma Člověk a robot a zúčastnit se můžete přes internet. V průběhu jednoho večera tak navštívíte nejrůznější vědecké budovy, od laboratoří, univerzit až po hvězdárny.

Dozvíte se informace o aktuálních vědeckých problémech, shlédnete zajímavé experimenty nebo si zkusíte naprogramovat hru. Při sledování se nebudou nudit děti ani dospělí.

Trolejbus přiveze do Pardubic Vánoce

Dopravní podnik města Pardubice v sobotu vypraví první vánoční trolejbus. Nasvíceným a nazdobeným vozem se svezete na pravidelných trolejbusových linkách. V provozu bude až do Tří králů, tedy až do 6. ledna.

Andělé v Moravské Třebové

Projekt Město plné andělů vznikl jako poděkování všem, kteří prožívají nelehké období a pomáhají u toho i ostatním. Kulturní služby Moravské Třebové s žáky umělecké školy tak vyrobili andělská křídla, která budou od soboty vystavená na různých místech města. Najděte svá křídla, vyfoťte se s nimi a sdílejte.

Tajné rozsvícení stromu ve Vysokém Mýtě

Rozsvícení vánočního stromu letos ve Vysokém Mýtě naživo neuvidíte. Organizátoři dokonce ani neprozradí čas rozsvícení. „Vánoční strom tentokrát rozsvítíme bez účasti veřejnosti. Aby lidé o tuto tradiční událost nepřišli, tak z rozsvěcení pořídíme záznam, a ten následně zveřejníme na městských webových stránkách a na sociálních sítích,“ řekl starosta František Jiraský.

Na vánoční atmosféru se můžete naladit také před turistickým informačním centrem. Od pátku bude v jejich oknech vystavený vysokomýtský keramický betlém. A s městskou galerií uvidíte virtuální výstavu keramiky Jany Krejzové nazvanou Průzory. Každou adventní neděli bude jeden ze čtyř dílů k vidění na jejich webových stránkách.

Vánoční vystoupení ve Svitavách

V neděli začíná vánoční čas i ve Svitavách. Tradiční koncerty a vystoupení se ale přemístí na internet. Na YouTube profilu Střediska kulturních služeb uvidíte v neděli od patnácti hodin dudácký recitál písní lidových a vánočních v podání Heleny Petrákové. Od dvaceti hodin pak můžete sledovat pořad Na koberečku s Františkem Černým, členem skupiny Čechomor. Program bude pokračovat i další adventní neděle.

Online setkání u vánočního stromu

Rozsvícení vánočního stromu letos většina měst uspořádá online. Třeba v Holicích uvidíte přenos v neděli od sedmnácti hodin přes stránky YouTube na profilu Město Holice. Ve stejný čas se rozsvítí strom na Resselově náměstí v Chrudimi. Podívat se na to můžete na webu města.

A v Letohradu bude alespoň částečný doprovodný program k rozsvícení stromu. V neděli v sedmnáct hodin bude možné sledovat vánoční stromek na stránkách www.letohrad.eu a z místního rozhlasu zazní vánoční koledy. Zároveň organizátoři vyzývají spoluobčany, aby se k akci připojili a rozsvítili světýlka doma za okny nebo přede dveřmi.

Strom splněných přání

V Ústí nad Orlicí stojí tři stromy, na kterých jsou místo vánočních ozdob přání dětí z dětských domovů nebo lidí ze sociálních zařízení. Každý se tak může podílet na splnění těchto přání. Podívejte se na web města, kde najdete přesné polohy stromků. Další jsou umístěné také v České Třebové, Jablonném nad Orlicí a Dolní Dobrouči. Přání si můžete dopředu vyhledat na stránkách www.cckuo.cz a samotný dárek položit pod stromeček až následovně. Akce trvá do 14. prosince.

Stromkem na pomoc zvířatům

Letos můžete nákupem vánočního stromku pomoct opuštěným zvířatům. V dolní části obce Hradec nad Svitavou budou od neděle prodávat jedle a smrky a část výtěžku darují Záchranné stanici Zelené Vendolí. Na místě budou každý den od 13 do 18 hodin.

autor: Barbora Slezáková
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.