Kočičí hrádek děti milují. Dobývají ho už 120 let
Jde o nejmenší hrad našeho kraje, který ale rozhodně patří mezi turistické atrakce. Za vstup platit nemusíte. Stačí se protáhnout hlavní branou a už jste přímo na nádvoří.
Kočičí hrádek se nachází v lese na okraji Slatiňan. Od tamního zámku je vzdálený necelé dva kilometry. Vede k němu pohodlná cesta, na které uvidíte celou řadu zajímavostí a také informačních panelů. Nejoblíbenější trasa vede ze zámeckého parku, od dřevěné branky zvané „klapačka“.
Cesta okolo výběhů starokladrubských koní slatiňanského hřebčína vás potom zavede k romantické stavbě zvané Švýcárna. Je to přestavěná hájovna, která patřila knížecímu rodu Auerspergů, nejslavnějších majitelů slatiňanského panství. Od Švýcárny, ze které je dnes Muzeum starokladrubského koně, je to ke Kočičímu hrádku lesem už jen kousek. Miniatura hradu je dobře vidět už z dálky, v posledních letech v okolí hrádku totiž padlo mnoho stromů, zasažených kůrovcem. Kočičí hrádek je přístupný celoročně.
Hrádek nejen pro knížata
Romantickou stavbu nechala na konci 19. století vybudovat kněžna Vilemína Auerspergová, hlavně kvůli zábavě svých dětí. Přesné datum vzniku hrádku ale neznáme. „Obvykle se uvádějí data 1898 až 1901,“ vysvětluje kastelán zámku Slatiňany Jaroslav Bušta. „V jednom z dopisů malé princezny Charlotty Auerspergové, který psala svému otci, se dozvídáme, že v roce 1896 navštívila se svou francouzskou vychovatelkou Katzenburg u Chrudimi. Je zvláštní, že nepíše u Slatiňan, každopádně je to zajímavá informace. Takže hrádek bude pravděpodobně starší, než se dosud uvádělo. Přesné datum ale pořád neznáme,“ dodává kastelán Bušta.
Kočičí hrádek je postavený v duchu romantismu. Vznikl na křemencové skalce, takže pohled zdola mu dodává na majestátnosti. Jako materiál posloužily hlavně cihly. Hrádek je omítnutý a v současné době je v dobrém stavu. Naposledy se opravoval v roce 2012. Zdi stavby, cimbuří i věže téhož roku vážně poničili vandalové. Město Slatiňany proto vyhlásilo veřejnou sbírku. Na opravu hrádku přispěli lidé z nejrůznějších koutů Česka.
Kočičí hrádek se nachází v památkové zóně Slatiňansko-Slavického areálu. Tuto část krajiny člověk citlivě přetvářel po staletí. V roce 1860 polesí Slavice a Kochánovice získala oplocení a vznikla obora o ploše asi 1200 ha. Její okraj sahal až k zámeckému parku. V oboře se potom objevila řada romantických staveb a míst, kromě Kočičího hrádku to byla například vyhlídka Na Chlumu nebo kopie tyrolského srubu u Kochánovických rybníků.
Související
-
Zámecký areál ve Slatiňanech se proměnil. Čím vás okouzlí jeho zahrada a expozice?
Slatiňanský zámek prošel největší rekonstrukcí za posledních 120 let. Na návštěvníky čeká spousta novinek, a to jak ve venkovním areálu, tak i v zámecké expozici.
-
Vzhůru do sedla. Největší plyšový kůň v Česku unese i dospěláky
Obří plyšový kůň patří mezi největší atrakce Interaktivního muzea starokladrubského koně. Najdete ho v romantickém objektu Švýcárna nedaleko slatiňanského zámku.
-
Slavická obora je jedinečná. Právě teď otevírá svoje brány
Staleté dubové aleje, starokladrubští vraníci a božský klid. To je typický obrázek největší obory Pardubického kraje. Po následující dva měsíce si ji můžete projít celou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.