Tisíce obřích pytlů z nanovláken. Elektrárna Chvaletice instaluje nové prachové filtry
Ve chvaletické elektrárně budou největší látkové filtry v České republice. Cílem investice za víc než jednu miliardu korun je snížit množství emisí, které provoz vypouští do ovzduší. Letos chce společnost Severní energetická zmodernizovat dva ze čtyř bloků. I tak ale potřebuje pro další fungování získat výjimku z emisních limitů.
„Látkové filtry slouží k tomu, že zachycují tuhé znečišťující látky, nebo říkejme prachové částice, které jsou obsaženy ve spalinách. Budeme zachycovat v látkových filtrech řádově stovky tisíc tun tuhých znečišťujících látek,“ upřesňuje generální ředitel společnosti Václav Matys.
Kilometry nanovláken
Látkové filtry z nanovláken mají podle něj téměř stoprocentní účinnost. Novou technologii připodobňuje ke klasickému vysavači. „Funguje na principu obráceného vysavače. Ten nasává prach, zachycuje se v tom pytli. Ten pytel vyndáte a vysypete. Tady je to obráceně, tady prach ulpí na povrchu pytle a vy pomocí stlačeného tlakového vzduchu oklepete pytle a spadne to do nějaké výsypky.“
Stavba filtrů je náročná, na každém bloku bude 9300 osm metrů dlouhých pytlů, které budou popílek zachytávat. Těžká technika musí s velkými stavebními díly manévrovat na velmi malém prostoru. „Stavíme nebo rekonstruujeme v areálu jedoucí elektrárny. To je na tom to nejtěžší. Je tu spousta jeřábů a málo místa, takže všechny prostory se musely zpevňovat a je velice náročné tu funkci jeřábů a práci lidí zkoordinovat,“ říká Petr Poloček, vedoucí realizace stavby.
Rtuti a oxidů dusíku moc neubyde
Nové filtry sice přispějí ke snížení množství emisí pevných látek, na množství vypouštěných látek oxidů dusíku a rtuť ale vliv mít příliš nebudou. Společnost i tak musí žádat o výjimku z emisních limitů, které začnou platit v roce 2021.
„Je potřeba žádat o výjimku, dneska ty technologie nedokážou zachytit veškeré částice a proto říkáme, že to, co uděláme a co postavíme, bude znamenat postupné snížení rtuti a my na to potřebujeme nějaký čas. Ten čas je přibližně osm let a v rámci toho času budeme instalovat další technologie,“ dodává ředitel Václav Matys.
Výjimku z emisních limitů elektrárně loni Pardubický kraj udělil. Následně ji ale zrušilo Ministerstvo životního prostředí. Aktuálně o ní rozhodují úředníci v Olomouci.
Související
-
Chvaletická elektrárna vypustila vloni o milion tun víc škodlivin než rok před tím
Nejmladší hnědouhelná elektrárna v Česku, Chvaletice, vypustila loni do okolí výrazně víc škodlivin než v roce 2017. Byly to rakovinotvorné látky, rtuť i skleníkové plyny.
-
Mohla tam být ubytovna, Chvaletice chátrající areál raději koupily. Podle opozice zbytečně
Vedení města Chvaletice na Pardubicku čelí kritice za to, že prý zbytečně mrhá penězi. Opozici vadí, že radnice narychlo kupuje chátrající areál po bývalé ubytovně.
-
Ekologům vadí výjimky na vypouštění toxické rtuti pro uhelné elektrárny. Žádají o ni Chvaletice
Ekologické organizace požadují zastavit udělování výjimek pro vypouštění rtuti uhelnými elektrárnami.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Klíč ke konci války leží v Moskvě. Dokud Rusko bude chtít válčit, Spojené státy nic neudělají, míní expert
-
Izrael používá blokádu jako zbraň. Zásoba potravin a léků v pásmu Gazy vydrží tak měsíc, říká zpravodaj
-
Hokejisté Pardubic zdolali brněnskou Kometu 2:1. Dynamo srovnalo stav finálové série na 1:1 na zápasy
-
USA zveřejnily údaje o vraždě senátora Kennedyho. Zhruba 10 000 stran popisuje atentát z roku 1968