Tisknete fotky? Z mobilu vám můžou zmizet, na kvalitním papíře vydrží sto let
Mezinárodně uznávaná pardubická fotografka Edita Bízová se zaměřuje na portréty. Fotit lidi ji baví. Vítá i současný trend masového fotografování, kdy se o dobrou momentku pokouší skoro každý.
Rodinné fotografie by ale podle ní neměly zůstávat jen v elektronické podobě. Ty časem zapadnou. Vybrané fotky doporučuje nechat vytisknout na kvalitní fotografický papír a založit do rodinného alba pro další generace.
„Pro mě fotka neexistuje, dokud není vytištěná. Do té doby je to shluk pixelů, který může kdykoliv zmizet. Já tisknu na kvalitní archivní papíry, aby vydržely sto let, abychom si je mohli s vnoučaty jednou prohlížet. A aby to bylo to první, pro co běžíme do baráku, který hoří,“ říká fotografka Bízová.
Vybrat si kvalitní fotografický papír je dnes možné z široké nabídky.
„Já mám raději matný s jemnou texturou. A samozřejmě dnes existují fotoslužby, kde si můžete nechat nahrát ty nejpovedenější fotky z mobilu a vytvořit vzpomínkovou knihu,“ dodává fotografka.
Jak vzniká profesionální rodinná fotografie? A fotí se hůř pes nebo dítě v pubertě? Poslechněte si celý záznam rozhovoru.
Související
-
Foťte klidně mobilem, ale pracujte se světlem, radí fotografka
I s mobilním telefonem můžete dělat nádherné fotky. Jde jen o to naučit se pracovat se světlem. To je to nejdůležitější. Teprve potom se můžete posunout dál.
-
Patrick Marek jako vyvážený fotograf: Extrovert u pódia, introvert u vážek
Jeho díla najdete na jazzových festivalech i v galeriích i časopisech. Patricka Marka můžeme označit za jednoho z nejrespektovanějších českých fotografů.
-
Fotím trochu úchylně, směje se sportovní fotografka Markéta Navrátilová
Už v roce 1998 o ní psali jako o nejlepší fotografce světových cyklistických závodů. 25 let fotila legendární Tour de France. Dnes fotí kromě sportu i portréty a reportáže.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.