Tužebník pro přitažlivost, lípa pro zdraví. Recepty od bylinkářky z Nemošic
Bylinkářka z Nemošic Radka Svatošová představila v dnešní Radioporadně devatero letních bylin. Sama je zpracovává na mnoho způsobů. Můžete podle ní vyzkoušet olej z tužebníku jilmového pro větší přitažlivost nebo měsíčkovou mast, která zmírňuje ekzémy.
Tužebník jilmový
Je to přírodní náhradou aspirinu. Pomáhá při nachlazení a chřipce, při horečce, bolestech hlavy, revmatismu a dně. Podobně se dá použít i tužebník obecný. Květy se suší a v zimě se z nich vaří čaj. Je to také bylinka pro krásu.
Olej z tužebníku pro větší přitažlivost
Kvetoucí nať tužebníku dáme do skleničky se šroubovacím uzávěrem, zalijeme kvalitním, za studena lisovaným olejem tak, aby kvítky byly zcela ponořené. Dáme je na okno, kam svítí slunce, a necháme macerovat asi čtrnáct dní. Každý den protřepeme. Poté tekutinu slijeme přes jemný cedníček, vyvařenou utěrku, kapesník nebo papírový filtr a uchováváme v chladu. „Tento olej tradičně používaly o svatební noci nevěsty. Ženy prý budou neodolatelné, pokud si vetřou trochu tohoto oleje za uši, na zápěstí a pod kolena,“ radí bylinkářka Radka Svatošová.
Lípa malolistá i velkolistá
Lípa léčí už svou přítomností. Voňavé květy sbíráme kvůli potopudným a močopudným účinkům, působí proti bolesti a lehce zklidňuje. Hodí se do zimních čajových směsí proti chřipce a nachlazení.
Třezalka tečkovaná
Třezalka je nejznámější bylinkou na léčbu depresí. Používá se ještě v mnoha dalších indikacích – čistí krev, má antibiotické a protizánětlivé účinky, pomáhá při poruchách trávení. Ale pozor, nesmí se používat v kombinaci s některými léky. Pokud užíváte léky, poraďte se raději se svým lékařem.
Hojivý a protizánětlivý Janův olej z třezalky
Sklenici volně naplníme květy třezalky a doplníme za studena lisovaným olejem, nejlépe slunečnicovým nebo mandlovým. Sklenici lehce uzavřeme a necháme stát tři až pět týdnů na okně na slunci, dokud se olej nezbarví do tmavě červené barvy. Každý dne protřepeme, to je hodně důležité. Přecedíme a pevně uzavřeme. Používáme na ošetřování odřenin, drobných poranění, křečových žil, vředů a spálenin, účinkuje i na bolesti zad, ekzémy, bércové vředy a hemeroidy.
Měsíček lékařský
Tahle rostlina prozáří každou zahrádku svou oranžovou barvou. Je sice jednoletý, ale snadno a rád se vysemeňuje. Jeho působení je hodně široké. Léčí játra, žlučník a celé zažívání. Je protizánětlivý a hojivý, míchá se do bylinkových směsí pro ženy. Oblíbená je hojivá měsíčková mast, kterou si můžeme snadno vyrobit doma.
Měsíčková mast na ekzémy
Květy měsíčku lékařského sbíraného za slunečného dne kolem poledne vložíme do uzavíratelné sklenice, ale nepěchujeme ji příliš. Zalijeme olivovým, slunečnicovým nebo jiným za studena lisovaným olejem a necháme na slunci čtrnáct dní. Každý den protřepeme. Poté slijeme přes gázu nebo vyželený kapesník do kastrůlku, podle množství oleje vložíme trochu včelího vosku. Na 250 ml oleje přidáme zhruba plát velikosti 15x15 cm. Opatrně za stálého míchání zahřejeme tak, aby se vosk začal rozpouštět. Poté hrnec odstavíme, necháme vosk zcela rozpustit a plníme do skleniček. Uchováváme v chladu.
Řebříček obecný
Ten patří mezi bylinky se silným dezinfekčním účinkem, rozmačkaný květ výborně hojí čerstvé rány. Mimo to prospívá celému zažívání, snižuje krevní tlak, pomáhá proti závratím, nevolnostem a některým migrénám. Je to vynikající bylinka na ženské obtíže.
Vřes obecný
Kvetoucí vršky vřesu se hodí do čajů na posílení psychiky a na léčení ledvin a močových cest. Vřes působí jemně a může se užívat dlouhodobě.
Heřmánek pravý
Heřmánek má zevně i vnitřně úžasné hojivé účinky, působí protizánětlivě, proti bolesti, proti překyselení, umí léčit i žaludeční a dvanácterníkové vředy. Dokáže také krásně zklidnit.
Řepík lékařský
Je to skvělá jaterní bylinka, dokáže léčit celé naše zažívání. Je hojivý, při bolestech v krku a ztrátě hlasu poslouží jako kloktadlo. „V přírodě je stále vzácnější, proto bych vám doporučila zasadit si ho na zahrádce. Jeho žluté květy zahrádku krásně ozdobí a vy máte zásobu bylinek po ruce,“ říká Radka Svatošová.
Meduňka lékařská
Bylina zklidňuje naše nervy, srdce i zažívání. Na zahradách se snadno pěstuje i množí. Dá se zpracovat do výborného sirupu nebo karmelitánských kapek.
Související
-
Hana Binková jezdí se záchrankou, stres vyvažuje bylinkami
Hana Binková je chrudimská zdravotní sestra, která jezdí s rychlou záchrannou službou. Není divu, že doma pak sbírá bylinky a vaří z nich čaje, které pomáhají nejen jí.
-
Koupené květy vám nevoní? Řízněte je bylinkami!
Komerčně vypěstované květiny ztrácejí vůni. Proto je dobré přidat k nim třeba šalvěj nebo obyčejné voňavé venkovské kytky ze zahrady.
-
Bylinková poradna – od skořice až po dobromysl
Skořice, hřebíček nebo kardamom. To je koření, které vánočně provoní naši domácnost a zahřeje na těle i na duši. Jsou ale byliny, které si můžeme vlastnoručně vypěs...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.