Tvrdou dřinu střídá splněný sen. První česká motorkářka jede na Dakar

21. listopad 2017

Spousta lidí při sledování záběrů z dakarské rallye jenom kroutí hlavou a třeští oči. Náročný závod byl zatím v českém podání doménou mužů. Žádná žena neřídila. Letos se to změní.

„Byla tam navigátorka, členky týmu. Ročník 2018 ale absolvuje kromě mě ještě jedna čtyřkolkářka. Celou dobu tedy nejel nikdo a teď jsme dvě,“ říká motocyklová závodnice Gabriela Novotná.

Jede s podporou týmu Ondřeje Klymčiwa. Společně s ním taky trénuje u kondičního trenéra Ivana Svědíka. Docela často ji teď můžete vidět v Pardubickém kraji. 

Jazykově vybavená a natrénovaná

Závod startuje na Tři krále v Peru. Do té doby musí být Gabriela Novotná fit. „Momentálně mám malé zranění kotníku. Naštěstí už pomalu budu moci na kolo. Během podzimu jsem měla pár věcí, co mě trochu zastavily. I když za ty poslední měsíce se už moc nedožene. Na Dakar se připravujeme celý rok. Věřme, že ještě stihneme udržovat kondici. Je to přeci jenom nejtěžší závod na světě a nesmí se podcenit.“

Dakar očima nováčka: Láska na celý život

Ondřej Klymčiw

Legendární závod jel poprvé a vůbec ne jako vyplašený zajíc. Dokončil ho a navíc na ceněném 20. místě. Motocyklista z Řečan nad Labem Ondřej Klymčiw stále vzpomíná na letošní Rallye Dakar. Příští rok se ho chce zúčastnit znovu. Řekl to v rozhovoru pro Dobré ráno v den svých třicátin.

Dakar bere jako svůj životní sen. „Nepovažuji se za prototyp sportovce, spíš dobrodruha, který si plní přání. První silniční motorku jsem si koupila, když mi bylo 21. Pak jsem postupně přešla do terénu a na silnici jsem se už nikdy nevrátila. První lehké enduro jsem si koupila na začátku roku 2015. Našla jsem si trenéra a pustila jsem se do toho se vší vervou. Jezdila jsem menší závody, které se píšou na přihlášku, abych se dostala až na Dakar.“

V civilu je Novotná tlumočnicí z angličtiny a francouzštiny. Učí se taky španělsky. Je to jedna z jejích výhod pro Rallye Dakar: „Cizí jazyky jsou nezbytné, když se tam chcete nějak smysluplně pohybovat. Mohly by mi pomoci v komunikaci.“

Nejet na chvostu

Na Dakaru absolvují všichni dohromady stejnou trasou a mají stejné podmínky. „Existuje celková klasifikace a taky klasifikace jednotlivých kategorií. Člověk je zároveň napsaný v několika tabulkách. Nesměřuji k žádnému konkrétnímu umístění. Chtěla bych jet co nejbezpečněji, ale zároveň ne tak, aby mě hned začala předjíždět auta a kamiony, což je nebezpečné. Chtěla bych dojet se ctí.“

Gabriela Novotná připouští, že se na start v dunách dá připravit jedině v písku. „Zkušenost mám z Maroka. Tam jsem poznala základní techniku, jak se duny přejíždějí. Taky se jezdí trénovat do Polska na písek. Ale duny jako takové nenatrénujete jinde než na dunách.“

Na Dakar odlétá Novotná 1. ledna, pak 4. ledna následují technické přejímky a 6. ledna závod startuje.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.