Ukrajinci v Pardubicích přesunuli oslavy Vánoc. I tím se chtějí odstřihnout od Ruska
Vánoce na východě Čech jsou pochopitelně převážně tradiční. Společně s námi tu ale žije řada cizinců. Někteří přijali české tradice, někteří vnáší do našich zvyků část těch svých a jiní slaví zcela po svém.
Například Geanny García Delgado žije v Chrudimi, kde pracuje v Muzeu loutkářských kultur a pochází z Kuby. Jak sám přiznává, doma tradiční Vánoce příliš neslavil, protože babička na Kubě byla velkým příznivcem komunismu a křesťanský svět tradic objevil až po emigraci do Čech.
„Moc rád vařím a peču, jeden rok jsem dělal dokonce 15 druhů cukroví. Baví mě ta vaše soutěž, kdo má napečeno víc druhů,“ s pobavením vysvětluje. Na Kubě se Vánoce 24. prosince neslaví.
Geanny García Delgado vysvětluje, že v jeho původní domovině oslavují spíš Silvestr a příchod Nového roku. Dělá se tradiční jídlo, což je celé pečené prase s různými přílohami, rýže s fazolemi a smažené banány jako dezert.
Ukrajinský distanc od Ruska
Velkou a zcela samostatnou kapitolou jsou Vánoce Ukrajinců. Už šest let působí v Pardubicích kněz Marian Kurylo. „Na Ukrajině se tradičně slavily Vánoce podle juliánského kalendáře, 6. ledna, ale už loni jsme to tady v Pardubicích z praktických důvodů sjednotili s římskokatolickou církví, aby lidé mohli do kostela. 24. a 25. prosince mají volno a můžou jít na bohoslužbu, zatímco na Tři krále museli většinou do práce. Teď se k tomu přidal další důvod, kdy i lidé na Ukrajině k tomuto přistupují, aby se tak distancovali od pravoslavného Ruska, které slaví také podle juliánského kalendáře,“ vysvětluje Kurylo.
Lidé se tak sejdou v kostele, následně na koledě, která je pro Ukrajinu velmi tradiční záležitostí, a většina z nich bude doma připravovat také ukrajinskou sváteční hostinu. Ta se skládá z 12 chodů bez masa. „Vnímám to, že lidé, kteří se tu ocitli jako uprchlíci před válkou, cítí teď před Vánocemi větší smutek. Já sám ho cítím, nemůžu za rodinou, mám na Ukrajině rodiče,“ dodává.
Pořad Východočeské výlety nabízí ve zvukové stopě také pohled na francouzské a islandské vánoce.
Související
-
Jeho zbraní je modlitba. Duchovní Marian Kurylo bojuje za Ukrajinu po svém
Kostelík Panny Marie Sedmibolestné se stal hned po vpádu Ruska na Ukrajinu nejnavštěvovanějším kostelem v Pardubicích. Stovky lidí tam nosily věci pro Ukrajinu.
-
Předvánoční Slatiňany, Chrudim i Pardubice stojí za návštěvu
Po dvouleté covidové pauze jsme se dočkali adventu bez hygienických restrikcí. Není omezený počet lidí na jednom místě, stánkový prodej, jídlo a pití na veřejnosti.
-
Pardubice dokončují v Husově ulici opravu 60 bytů pro rodiny uprchlíků
Váleční uprchlíci z Ukrajiny, které město Pardubice na jaře nouzově ubytovalo na kolejích na Stavařově, se postupně stěhují do zrekonstruovaných bytů v Husově ulici.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.