Uleví řidičům i cestujícím. Přelouč otevírá přestupní terminál u vlakového nádraží

1. srpen 2018 08:22

Zničené chodníky, nevyhovující zastávky a nedostatek parkovacích míst. To je teď v případě přeloučského přednádraží minulost.

Město po bezmála roce dokončilo nový přestupní terminál u železniční stanice. Podle radnice přinese stavba větší komfort cestování nejen pasažérům hromadné dopravy, ale taky parkujícím řidičům.

„Tady u nádraží byla asi čtyři parkovací místa a neustále zabraná,“ vzpomíná paní Lucie, která teď na lavičce čeká na vlak. Ještě vloni tady mnozí řidiči kvůli nedostatku míst parkovali, jak se dalo, mnohdy ledabyle a občas i v zákazu stání. Někteří podle této obyvatelky Přelouče nechávali proto auta stát až půl kilometru odsud, na parkovišti u autobusového nádraží.  

Problémy s neukázněnými řidiči u vlakového nádraží řešili často městští strážníci, jak potvrdil jejich velitel Leoš Slavík. „My jsme tady měli problémy nejen s lidmi, kteří ráno přijeli na vlak a odtud jezdili do práce, protože hodně lidí jezdí na Pardubice nebo na Prahu a parkovali v místech, kde překáželi a museli jsme to řešit pokutou.“

Před vlakovým nádražím v Přelouči jsou i nové stojany na kola nebo koše

Místo dřívějších 15 nabízí teď ale nový terminál skoro 70 parkovacích míst. Slavík věří, že je to dostatečný počet. „Doufám, že to bude určitě úleva.“

Navýšení kapacity parkovacích stání uvítal i senior pan Jaroslav, nelíbí se mu ale jiná věc. „To je výborný, protože tady se stálo ve třech řadách. Akorát tady chybí přístřešky nad zastávkami, protože člověk by měl projít suchou nohou.“

Většinou se ale místní shodují, že Dukelské náměstí prokouklo. Dostalo nové chodníky, autobusové zálivy a točnu, 25 stojanů na kola, lavičky, odpadkové koše a okrasnou zeleň.

Po dokončení výstavby terminálu opraví v Přelouči budovu nádraží

Terminál by měl být dokončen v létě

Správa železniční dopravní cesty připravuje opravu výpravní budovy vlakového nádraží v Přelouči, stavební práce mají podle úřadu začít ještě letos.

Za obnovu přednádraží utratila Přelouč 17 milionů korun, řekla starostka Irena Burešová z ODS. „Zhruba 12 milionů korun obdržíme na dotaci prostřednictvím integrovaných územních investic hradecko-pardubické aglomerace a částkou ve výši zhruba 5 milionů korun se podílelo na financování projektu město.“

Přestupní uzel podle radničních statistik využívá přes pět tisíc lidí denně, zajíždějí jsem osobní auta, meziměstské autobusy i MHD.                

autor: Ondřej Wolf
Spustit audio

Související