Uvízlá kost z kuřete je mnohem nebezpečnější než rybí

21. prosinec 2018

Spěch u štědrovečerní večeře se nemusí vyplatit. Místo rozbalování dárků u stromečku bychom totiž mohli skončit na oddělení ORL s kostí zapíchnutou v krku.

Pokud bolesti nepřestanou ani po dvanácti hodinách, spěchejte k lékaři. Ošetření u lékaře někteří lidé odkládají a snaží se pomoci vlastními silami. Na uvolnění kosti zkoušejí zajídat chlebem nebo kyselým zelím, kdy sousto obalí kost a stáhne ji. Také ale může dojít k tomu, že se kost ulomí a část zůstane zapíchnutá. V takovém případě lidé už riskují, že se místo zanítí.

„Mnohem závažnější problém nastává u drůbežích a králičích kostí, které uvíznou v dolní části hltanu, nebo hluboko v jícnu,“ vysvětluje přednosta oddělení ORL pardubické nemocnice Jan Vodička. Kromě zánětu mohou vzniknout perforace, někdy dokonce až zánět mezihrudí. V takovém případě jde už o vážný stav a je nutná hospitalizace. Vyšetření bývá daleko rozsáhlejší, než u kosti zapíchnuté v horní mandli. Lékaři pacienta v anestezii vyšetří speciální kamerou.

Na podrážděný krk heřmánek

Po vytažení kosti pomáhá na podrážděnou sliznici odvar z heřmánku, šalvěje nebo hřebíčku. Vlažný ho kloktejte několikrát denně.

Pohotovost na oddělení ORL v pardubické nemocnici funguje nepřetržitě i o svátcích.

autor: Věra Říhová
Spustit audio

Související