V chrudimském muzeu prožijete návrat do dětství. Nechybí Igráček ani Merkur
S prázdninami začala v chrudimském Regionálním muzeu výstava, která představuje Československé hračky z druhé poloviny 20. století. Sbírka Ladislava Suchánka potěší nejenom děti, ale především jejich rodiče.
„Je to ten typ výstavy, kdy návštěvníci říkají - s tím jsme si hráli taky. Nejde moc o unikátnost exponátů, ale o ty emoce, které tu výstavu provázejí,“ říká ředitelka muzea Klára Habartová, která má mezi exponáty také svou oblíbenou hračku.
Sanitka, Igráček i Merkur
V několika vitrínách jsou k vidění i hračky zahraniční. To si návštěvníci ale často neuvědomují, s většinou z nich si totiž hráli a netušili, že pochází třeba z Východního Německa. Za všechny můžeme jmenovat třeba legendární sanitku. Zájem ale vzbudí určitě i autobusy na dálkové ovládání, Igráčci, stavebnice Merkur, panenky Zuzanka a František, které byly snad v každé domácnosti a řada dalších.
Čtěte také
„Je tam třeba kuchyňské nádobíčko pro slečny. Měly jsme k tomu se sestrou krásnou kredenc a místo toho, aby to skončilo na půdě, tak je teď v dětském pokojíčku v expozici domácnosti správce panství na Rychmburku,“ zve Klára Habartová také k návštěvě hradu, který má Regionální muzeum ve správě.
Na vystavené hračky se sice nesmí sahat, ale pro děti je v muzeu připravený dětský koutek, kde si budou moci zahrát pexeso, případně si vytvořit své vlastní, skládat z kartonových cihel domečky, nebo si v dílničce vyzdobit svoji látkovou tašku. Výstava potrvá v Regionálním muzeu v Chrudimi do 22. září.
Související
-
Kde stával v Chrudimi hrad? A proč už není centrem kraje?
Po dlouhá staletí bývala Chrudim významnější než Pardubice. Poprvé se o městě píše už v 10. století a později na chrudimském hradě dokonce zemřel jeden z českých panovníků.
-
Šlapacích moskvičů mají v Horních Ředicích plnou půdu....
Prastará hračka ze Sovětského svazu přežila až do dnešní doby. Taky jste kdysi toužili po šlapacím moskviči? Pak budete vášni rodiny Brandýských rozumět.
-
Vyrůstali jste v podobné kuchyni? V Letohradu vám připomenou mnohem víc
Několik století, ale i retro. V Muzeu řemesel na vás dýchne kouzlo dávných časů. Možná se taky vrátíte do dob svého dětství a mládí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka