Naše zahrady

Na Rychmburk za svatolínou a obrovským ořešákem. Zahradu mají před i pod hradem

Hrad Rychmburk v Předhradí na Chrudimsku je kompletně otevřený turistům. Upoutá vás výstup na věž, výstava starodávných kočárků, sklepení, ale na své si přijdou i zahrádkáři.  Před vchodem do hradu je okrasná zahrada a pod mostem další dvě.

„Ještě před mostem vedoucím na hrad je naše zahrada s velkým Z. I když je malá, můžete si tady odpočinout na lavičce nebo v altánku, přivonět k růži, levanduli, zkontrolovat, jestli máme dobře zastřižený živý plot,“ usmívá se kastelán Petr Tejkl.

V hradním příkopu budou sklízet vlašáky

Do okrasné zahrady před hradem se dostane každý. Pokud ale chcete navštívit další dvě zahrady, musí to být v době, kdy je hrad otevřený. Hned za pokladnou půjdete po schodech dolů a ocitnete se pod mostem, v hradním příkopu. Dominantou je obrovský ořešák.

Na hradě Rychmburk si přivoníte k růži i levanduli

„Našemu ořechu se dobře daří, protože támhle pod kovovým deklem je bývalá pivovarská studna. Je velmi hluboká a strom má možnost se zavlažit,“ vysvětluje kastelán.

Most k hradu ukrývá sekačku

Most, který vede do hradu je dutý, a to díky rekonstrukci v roce 1957. Je to moderní technologie, i když most vypadá na první pohled starobyle.  A co se skrývá uvnitř? Zahradní technika a věci na zahradu. Je jich potřeba stále víc, protože hrad se rozrostl ještě o bylinkovou zahradu. Vznikla na jaře a najdete tam bylinky známé i méně známé.

„Rozhodli jsme se tuto plochu zatraktivnit. U každé byliny jsou cedule pro zahradní laiky. Mátu nebo meduňku pozná každý, ale víte, jak vypadá svatolína cypřiškovitá? Přijeďte se podívat,“ láká na hrad Rychmburk kastelán Petr Tejkl.

Zahrada na hradě Rychmburk
Spustit audio

Související

  • Prázdninové cesty k vodě

    Ve vedru se hodí zchlazení. A kde jinde než u vody. Český rozhlas Pardubice pro vás na léto připravil seriál o nejkrásnějších přírodních koupalištích v našem kraji.

  • Letní seriál: Ze Lhoty do Lhoty

    Kolik máme v kraji Lhot? Možná se budete divit, ale obcí a osad, které se jmenují Lhota nebo mají podobný název, najdeme v Pardubickém kraji přes dvacet.

  • Prázdninové rozhledy

    Do kopců se trmácíme proto, abychom si mohli užít ten slastný pocit při pohledu na svět pod námi. Pěkný rozhled po kraji, to je cíl mnoha z nás.

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.