V Hlinsku končí léto až na Václava. Přípravy jarmarku běží naplno

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Betlém v Hlinsku, roubenky v centru města

Nejteplejší roční období má trochu rozvolněný závěr. Třeba pro astronomy je jindy než pro meteorology. A dokonce v Hlinsku ho uzavírají ještě o pár dní později. Duhové léto tam trvá do 28. září.

Tradičně ho uzavírá Svatováclavský jarmark. „Momentálně máme necelých 100 přihlášek prodejců na tuto akci. Chystáme i velmi bohatý doprovodný kulturní program na pódiu. Vstupné samozřejmě nevybíráme, ale podle odhadů přicházejí až 3 000 lidí,“ říká vedoucí Turistického informačního centra Hlinsko Petra Plisková.

Myšlenky na kryté prostory

S tím, jak se blíží podzim, budou se akce postupně stěhovat pod střechu. „Pro podzimní část sezóny připravujeme několik divadel. Začneme dětským představením Ať žijí duchové 18. září. Měl by přijet Zdeněk Svěrák se sbírkou pro Centrum Paraple. Pro předplatitele pak máme první představení 21. září, kdy dorazí Východočeské divadlo Pardubice s hrou Z postele do postele,“ informuje šéf Městského kulturního klubu Hlinečan Vladimír Saifr.

A pokračuje: „Připravujeme i koncerty. Přijede třeba Ivo Jahelka, Olga Lounová anebo Magda Malá a Bohuš Matuš při Cestě muzikálem. Dorazí i sestry Havelkovy, doplní je dobová módní přehlídka. Uvidíte originální šaty Adiny Mandlové a dalších osobností.“

Nové lípy a populární strašení

Oblíbenou akcí zůstává Strašení na Betlémě. Letos bude 5. října. „Svítit by se mělo jenom svíčkami, lampióny a podobně. Vznikne stezka pro děti se zastaveními u strašidel. Projdou celým Betlémem. Je to zábava, některé děti se i vrací,“ usmívá se Plisková.

Kino, divadlo, koncerty, plesy, výstavy. Tylův dům v Poličce toho pojme hodně

Jiří Pavlica a Hradišťan na Koncertu pro hrdiny

Kdybyste chtěli v tomhle městě jít za kulturou, nespletete se, když zamíříte právě tam. Na konci prázdnin už přemýšlejí o dalších plánech na nejbližší měsíce.

V muzeu pro změnu začíná 15. září výstava Skautské století v Hlinsku. „K letošnímu výročí Československa už běží výstava Magické osmičky. Chceme i vysázet novou lipovou alej a obnovit cestu z Hlinska do Studnic, která zanikla a přitom je už od 16. století vedená jako kupecká v mapách. Těch lip by tam mělo být postupně symbolicky 100. Lidé si je můžou takzvaně adoptovat a zasadit, poprvé 28. října.“

V blízkém okolí Hlinska skoro celoročně žije Veselý Kopec. „V sobotu 8. září tam bude posvícení, 6. října pak následuje Bramborová sobota, kdy lidé můžou ochutnat tradiční jídla z brambor, dozví se o jejich pěstování, použití, uskladnění,“ doplňuje Petra Plisková.