V padesáti objevil modely letadel na dálkové ovládání. Staly se jeho životní vášní
Jako malý kluk se Miloš Adamů díval, jak modelaří jeho otec. S dětstvím Miloše tento koníček opusil. Když začal pracovat v domě dětí a mládeže, modely ho potkaly znovu. Naplno se do světa RC (dálkově ovládaných) modelů vrhnul téměř v padesáti letech a naprosto mu propadnul.
Jídelní stůl v malém panelákovém bytě u Adamů je bez komponentů pro modely jen jednou v roce, a to na Štědrý den. „Moje manželka je žena s velkým Ž. Ve všem mi vychází vstříc. Jsem rád, že ji mám,“ říká s vděčností Miloš Adamů. Když byl na dva týdny pryč, všechno ze stolu uklidil. Manželka konečně mohla vytáhnout ubrus a postavit na něj vázu s kytkou. Byla z toho u vytržení a vyfotila si to na památku.
Tohle hobby přináší nesmírný klid a pohodu. Dalším rozměrem je výborná parta na letišti. „Sejdete se, proletíte, něco si u toho opečete, ugrilujete, dobře se pobavíte. Modeláři jsou vesměs bodří lidé, kteří vám rádi poradí,“ uvádí Miloš Adamů. V základně na letišti v Němčicích panuje i velká tolerance. Zapadnete tam, i když létáte s čímkoliv.
RC modely zabírají Milošovi Adamů veškerý volný čas. Pokud zrovna nějaké letadlo nestaví, má doma v ruce letecký simulátor a procvičuje své dovednosti.
Začněte něčím jednoduchým
Před třiceti lety musel být modelář zručný. Doba pokročila, kdo to nemá v ruce, pomohou mu zjednodušené stavebnice. Jak tedy začít s RC modely? Prvním krokem je cesta do specializovaného obchodu.
„Kupte si něco z té úplně základní sady. Například model BETA 1400 ARF. Nejlepší je začít s větroni, které jsou méně náchylné na pády a jsou z polystyrenu,“ doporučuje Miloš Adamů s tím, že létat s takovým modelem se dá naučit buď systémem pokus omyl, nebo můžete požádat o radu zkušenějšího kolegu.
Kdo si hraje, nezlobí
V momentě, kdy se z člověka stane mírně pokročilý, často začne dělat chyby. Má pocit, že už to umí, a přestane být opatrný. Zkouší akrobatické prvky a modely začnou havarovat. Kde létat? Je nutné jet někam na letiště? „Pokud létáte s větroni, tak ne. Stačí na to louka, kde se dá přistát. Na druhou stranu musíme být jako modeláři registrovaní a skládat nejrůznější zkoušky,“ upozorňuje Miloš Adamů.
Dnešní mládež o tento koníček moc zájem nemá. Chtějí mít letadlo postavené za odpoledne a hned létat. Chybí jim trpělivost a vytrvalost. Do klubu přicházejí spíše pánové středního věku, kteří si chtějí zase hrát. Pokud mají podporu u své rodiny, brzy tomu propadnou na plno. Žen modelářek je minimum. Nicméně manželky a přítelkyně se rády alespoň dívají a jsou součástí party.
Dostali jste chuť prověřit RC modely zblízka? Můžete se podívat na některou z akcí pro veřejnost, které klub v Němčicích na Pardubicku pravidelně pořádá. Nebo zavolejte přímo. Pokud to máte na Pardubicko daleko, doporučí vám nějaký jiný klub v blízkosti vašeho bydliště.
Jak drahé je letecké modelářství? Bez čeho se neobejdete? To všechno uslyšíte v záznamu našeho pořadu.
Související
-
Rodinná vášeň pro větroně přinesla světový titul
Má rozpětí čtyři metry a úplně přesně se vešel do našeho studia. Model větroně dorazil ze Svitavska společně s Jaroslavem Vostřelem seniorem i juniorem.
-
Největší nepřátelé modeláře? Prach a manželka
Za totality byl každý druhý modelářem. Na trhu sice nebylo mnoho věcí k sehnání, ale o to víc byli lidé do modelařiny zapálení. Dnes si můžete koupit všechno, ale z...
-
K modelářství vás mohou přivést i počítačové hry
Milan Vinš tvrdí, že modelářství rozhodně není záliba pár podivínů. Tento převážně pánský koníček opět slaví svůj boom. Modeláři se scházejí v klubech. Na trhu jsou...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.