Jak rozeznat pravého bankéře od falešného? A kde vznikají novodobí kyberšmejdi?

19. březen 2025

Virtuální svět se svými vymoženostmi nahrává novodobým kyberšmejdům. Jsou školeni k tomu, aby doslova vyluxovali účty svých obětí. Podvedených lidí, kteří se setkali s tzv. falešnými bankéři, stále přibývá.

„V posledních měsících pozorujeme razantní nárůst počtu falešných bankéřů. Jsou jich stovky. Jejich systém je takový, že vám zatelefonují z čísla vaší skutečné banky. Podvrhnout telefonní číslo pro ně není problém. Informují vás, že váš účet byl napaden a vaše peníze je potřeba okamžitě zabezpečit převedením na speciální účet,“ popisuje major Martin Drdla, vedoucí oddělení kybernetické kriminality Krajského ředitelství policie Pardubického kraje.

Tím „bezpečným“ účtem je účet tzv. bílého koně, který ho zakládá pro tento účel. „Z účtu bílého koně pak peníze většinou putují na virtuální účty a končí v Jižní Americe nebo v Africe,“ varuje Drdla s tím, že v Pardubickém kraji jsou tisíce takto podvedených lidí.

Promiňte, zavolám za chvíli

Major Martin Drdla a Radek Bendakovský

„Pokud máte sebemenší podezření, že jednáte s podvodníkem, nejjednodušší je telefon položit a po chvíli zavolat zpátky. Technicky zatím není možné, abyste se dovolali znovu podvodníkovi, ale dovoláte se skutečnému bankéři nebo policistovi, kterému bylo číslo ukradeno. V tu chvíli budete vědět, na čem jste,“ radí Radek Bendakovský, preventista oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství policie Pardubického kraje a pokračuje:

„Ideální je, když se vám podaří rozhovor nahrát. To lze v případě, že si dáte telefon na hlasitý odposlech a máte vedle sebe člověka, který druhým telefonem rozhovor nahrává. To nám pak velmi pomůže. Zapamatujte si také jméno falešného bankéře, často se totiž stává, že se představují pod stejným jménem a my pak můžeme spisy pod stejným jménem sloučit.“

Podvodná call centra na Ukrajině

Podvodníkem se může stát člověk, který by si rád vydělal pěkné peníze a zareaguje na inzerát, který to nabízí. Takový zájemce se pak stává pracovníkem podvodného call centra. Nejvíce jich má momentálně zázemí na Ukrajině.

„Několik takových organizovaných zločineckých skupin se nám podařilo rozbít. Skutečně působí ze zahraničí a volají z call center. Mají za to provizi v procentech. V kanceláři sedí pět, šest lidí různých národností, mají svého vedoucího, ajťáky, školitele. Jsou tam call centra pro Německo, Dánsko, Polsko, Česko, Slovensko… Točí se v tom miliony dolarů,“ poodhaluje roušku nelegálního byznysu major Martin Drdla.

Jaké jsou další časté triky kyberšmejdů? Poslechněte si celý záznam pořadu.

Spustit audio

Mohlo by vás zajímat