V Pardubicích se veřejnosti otevřelo první muzeum totalit

16. březen 2022 09:30

V Pardubicích se veřejnosti otevřel první Institut Paměti národa. Je multimediálním muzeem totalit, prostřednictvím vyprávění pamětníků se v něm návštěvníci seznámí s druhou světovou válkou.

Expozice vznikala dva roky. Institut je první v zemi, další se připravují v Olomouci, Brně a dalších krajských městech. V pardubické expozici své příběhy vypráví válečný veterán Tomáš Sedláček a odbojářka Jaryna Mlchová.

Expozice využívá multimediální prostředky, což podle tvůrců přináší intenzivnější zážitek. „Expozice s podobnou architekturou, založená na podobných principech minimálně v Evropě neexistuje. Expozici se daří komplexně vyprávět pamětnické příběhy prostřednictvím moderních technologií,“ řekl kurátor výstavy Viktor Portel.

Multimediální expozici, která se věnuje 20. století, vytvořil Institut Paměti národa

Každý návštěvník má tablet, kurátor ho přirovnal k mozku, který diváka herním principem provede multimediální expozicí.

Pro dospělé i děti

Podle autorů výstavy se hodí pro děti od 12 let. „Cílem je, aby se divák podíval všemi smysly na příběhy 20. století, aby si nechal převyprávět druhou světovou válku, aby pochopil, že lidé museli něco obětovat,“ uvedl ředitel institutu Paměť národa Východní Čechy Tomáš Heller.

Do expozice se chodí po schodech do sklepení Machoňovy pasáže. Místnosti nemají omítku, stěny jsou z obnažených cihel, uvnitř panuje přítmí. "Prostředí je naschvál jakoby neotesané, umocňuje atmosféru. Máme tu skvělou práci se světlem, proměňujeme atmosféru místa," řekl Heller.

Otevírací provoz bude rozdělený. Dopoledne se budou objednávat školy, ve sklepení si projdou expozici, prohlídka trvá 70 minut, nahoře v budově je pak čeká ještě workshop. Všední dny odpoledne a víkendy jsou určené pro veřejnost. Ideální je koupit si vstupenky on-line, aby návštěvníci nemuseli čekat.

Nové muzeum zaštiťuje nezisková organizace Post Bellum, která od roku 2001 vyhledává a nahrává vzpomínky pamětníků klíčových momentů 20. století. Má jich ve veřejné databází Paměť národa kolem 10 000.

autoři: Naďa Kubínková , pta | zdroje: Český rozhlas , ČTK
Spustit audio

Související