Otevření muzea totalit načasuje covid. Na vlastní kůži prožijete dramata minulého století

19. leden 2022

Novinka měla být už několik měsíců v chodu. Všechno je připravené, ale úplnému zahájení provozu brání špatná epidemická situace. Za Institutem Paměti národa stojí organizace Post Bellum.

Multimediální muzea totalit 20. století mají být vrcholem jejího dosavadního snažení. Postupně se mají otevřít v různých městech republiky a přiblížit tak regionální dějiny. „Připadáme si jako sprinteři před zahájením závodu na sto metrů. Jsme ve startovních blocích, chvějeme se před začátkem závodu, ale covid nám to bohužel trochu brzdí. Těšíme se na spuštění. Pardubice budou určitě první. Nenecháme si to s kolegy utéct. Limituje nás jenom to, že nemůžeme s klidným svědomím otevřít pro veřejnost. Následovat by mělo Brno a Olomouc,“ uvedl ředitel Paměti národa Východní Čechy Tomáš Heller.

Zatím pro žáky, časem pro všechny

Konkrétní termín otevření se těžko odhaduje. „Už jich bylo řečeno v minulosti několik a pokaždé nás to trochu dostihlo. Zatím pracujeme s termínem na přelomu zimy a jara. Ale už teď se institut v dopoledních hodinách otevírá pro školy. Můj kolega Lukáš Peška jim nabízí vzdělávací projekty. Stačí se mu ozvat a my zajistíme prohlídku pro školní třídu. Jedna polovina projde expozicí a druhá půjde do vzdělávacího centra, kde prožije zážitkový workshop. Následně se vymění a uzavře se tak celý čtyřhodinový blok.“

Muzeum totalit v Pardubicích pracuje s rozšířenou realitou

Pravidelné by měly být divadelní kroužky. I pro veřejnost připraví v institutu pravidelné programy, a to na pondělní 17. hodinu. „Půjde o různé besedy, přednášky, kinopříběhy, zážitkové workshopy, vzdělávací aktivity, procházky po Pardubicích s vyprávěním a podobně.“

Atraktivní efekty

Součástí výstavy jsou podle Hellera moderní technologie, které návštěvníkům umožní stát se přímým účastníkem vyprávěných příběhů. „Přípravné práce trvaly tři roky. Podílelo se na nich dohromady až 70 spolupracovníků. Unikátní technologie umožní prožít konkrétní události 20. století skoro na vlastní kůži. Vtáhneme vás do děje a vy budete procházet příběh daného pamětníka. Soukromá kina, kouřostroje, lasery umocní návštěvnický zážitek.“

Tablet se sluchátky nahradí živého průvodce. A velice jednoduchou formou seznámí s tím, jak výstava funguje. „Potřebovali jsme expozici vybudovat tak, aby zaujala a strhla mladou generaci, ale aby se v ní dokázali zorientovat třeba i senioři.“

Organizátoři počítají s obměnou expozic. „Aktuálně máme funkční téma druhé světové války, ale postupně chceme obsáhnout celé století. Návštěvník by pak mohl vybírat z různých epoch a z různých pamětníků. Lidé i školy tedy budou moci přicházet opakovaně,“ myslí si Heller.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související